Biznesowe języki przyszłości

Globalizacja, transformacja cyfrowa, rozwój technologii komunikacyjnych sprawiają, iż na całym świecie powstaje coraz więcej międzynarodowych korporacji – to właśnie z tego powodu standardem przy poszukiwaniu kandydata do pracy jest wymaganie, aby przyszły pracownik posługiwał się co najmniej jednym językiem obcym. Język angielski jest oczywiście podstawą, gdyż na całym świecie używa się go powszechnie zarówno w kontaktach biznesowych, jak i prywatnych, ale coraz częściej do głosu dochodzą języki nieco mniej popularne. Zatem znajomość jakich innych języków jest z punktu widzenia pracodawcy atrakcyjna?

Języki europejskie

angielski dla firmSwobodna komunikacja w środowisku międzynarodowym to niewątpliwie atut, jakim może pochwalić się kandydat na dowolne stanowisko w każdej organizacji, dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć naukę języków obcych. Wielojęzyczność jest niezwykle pożądana w firmach zajmujących się IT, bazami danych, analityce, finansach i szeroko pojętym biznesie. Anglojęzyczne źródła informacji, międzynarodowe konferencje, zagraniczne programy komputerowe – wszystko to sprawia, że znajomość języka obcego przynajmniej na poziomie komunikatywnym jest niezwykle istotna. Wśród języków europejskich najbardziej pożądana z punktu widzenia pracodawcy jest znajomość języka niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i portugalskiego, ale coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej ma także znajomość języka rosyjskiego i wpływowych krajów Unii Europejskiej: Szwecji, Danii czy krajów Niderlandzkich. Pracodawcy chętnie decydują się na doszkalające, dlatego już podstawowa znajomość tych języków pomoże w zdobyciu interesującej i dobrze płatnej pracy.

Języki egzotyczne

Skoro mowa o międzynarodowych korporacjach, warto zwrócić uwagę także na kraje znajdujące się poza Europą. Wśród największych gospodarek świata, obok USA swoje miejsce znajdują powoli Chiny, Japonia, Indie i Brazylia. Firmy z tych krajów coraz częściej otwierają swoje firmy i oddziały w Polsce - to właśnie z tego powodu warto zdecydować się na naukę bardziej egzotycznych języków. Jednym z większych partnerów handlowych Polski są oczywiście Chiny i to właśnie ich język spośród egzotycznych jest najczęściej wybierany do nauki, natomiast szeroko rozwinięta działalność branży telekomunikacyjnej i IT w Indiach sprawia, że pracownicy informatyczni znający hindi są niezwykle pożądani na międzynarodowym rynku pracy.

Język angielski z pewnością na długo pozostanie tym najważniejszym i najpopularniejszym, wykorzystywanym w kontaktach biznesowych językiem, jednak obecny rynek pracy coraz częściej wymaga znajomości dwóch i więcej języków obcych przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Wybierając kolejny język do nauki warto zwrócić uwagę na to, który z nich jest najbardziej pożądany w danej branży i jakie korzyści przyniesie jego znajomość zarówno pracownikowi, jak i firmie.


Comments are closed.