Nauka języka polskiego przez obcokrajowców – co ich motywuje, jakie mają trudności?

Swobodna komunikacja w językach obcych jest obecnie jedną z bardziej cenionych umiejętności. Podstawy programowe szkół na całym świecie coraz częściej obejmują obowiązkowe lekcje z przynajmniej jednego lub większej ilości języków obcych. Znajomość języka angielskiego wydaje się obecnie niezbędną umiejętnością nie tylko w życiu prywatnym, lecz także zawodowym. Co więc motywuje obcokrajowców do nauki, stosunkowo rzadko spotykanego, języka polskiego?

Dlaczego obcokrajowcy uczą się języka polskiego?

polski dla obcokrajowcówPowodem, dla którego najczęściej obcokrajowiec decyduje się na naukę języka polskiego, jest miłość – to właśnie z powodu uczuć do osoby o odmiennej narodowości, w tym przypadku polskiej, obcokrajowcy chcą poznać nasz język. Jest to podyktowane chęcią wspólnego życia, możliwości zamieszkania w Polsce i podjęcia tu pracy, czy porozumiewania się z rodziną partnera lub partnerki. Kolejnym powodem, dla którego obcokrajowcy postanawiają uczyć się języka polskiego są możliwości biznesowe, jak współpraca z polskimi firmami, czy poszerzanie działalności na teren Polski. Języka polskiego chętnie uczą się także zagraniczni studenci i uczniowie, chcący podjąć się nauki w Polskich szkołach, a ze względu na to, że język polski nie jest najpopularniejszym językiem, dla wielu narodowości jest on wręcz egzotyczny, na jego naukę decydują się także osoby, które pasjonują się poznawaniem nowych języków - z tych samych powodów, dla których my, Polacy postanawiamy uczyć się języka, chińskiego, japońskiego, arabskiego czy suahili, nauka języka polskiego dla obcokrajowców wydaje się ciekawą przygodą i możliwością poszerzenia horyzontów.

Czy język polski jest trudny dla obcokrajowców?

Język polski zaliczany jest do najtrudniejszych języków do nauki, jednak możliwość jego przyswojenia zależna jest od wielu czynników. Owszem – jest trudniejszy pod względem mnogości reguł i zasad względem języka angielskiego, czy hiszpańskiego, jednak łatwość nauki języka polskiego zależna jest od tego, kto decyduje się na jego poznanie oraz motywacje, które nim lub nią kierują, a także odpowiednie podejście lektora do nauki języka. Język polski dla obcokrajowców, których język ojczysty także należy do grupy języków słowiańskich, jest zdecydowanie łatwiej przyswajalny ze względu na podobną wymowę głosek, słownictwo, czy konstrukcję zdań. Większą trudność mają z pewnością osoby z krajów azjatyckich i innych, które przed przystąpieniem do nauki muszą w pierwszej kolejności opanować alfabet i zasady zapisu poszczególnych liter, głosek i słów.

Motywacji do podjęcia nauki dowolnego języka na świecie jest wiele – związek z obcokrajowcem, chęć poznania egzotycznego języka, studiowania za granicą, czy poszerzanie działalności biznesowej na tereny innych krajów. Niezależnie od motywacji, nauka języka polskiego jest jak najbardziej możliwa dla obcokrajowców, choć różne narodowości mogą spotkać na swojej drodze odmienne trudności podczas nauki.


Comments are closed.