0 of 38 Pytania completed
Pytania:
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading…
You must sign in or sign up to start the quiz.
You must first complete the following:
0 of 38 Pytania answered correctly
Your time:
Czas się skończył
You have reached 0 of 0 point(s), (0)
Earned Point(s): 0 of 0, (0)
0 Essay(s) Pending (Possible Point(s): 0)
Average score |
|
Twój wynik |
|
Warunkiem zdania egzaminu dla osób dorosłych jest uzyskanie co najmniej 50% punktów z każdego modułu części pisemnej egzaminu oraz ustnej egzaminu.
Pos. | Nazwisko | Wprowadzono | Punkty: | Wynik |
---|---|---|---|---|
Tabela jest wczytywana… | ||||
Brak dostepnych danych | ||||
Zadanie I
Proszę uważnie słuchać tego nagrania i wykonywać zadanie zgodnie z podanym przykładem. Uwaga! Nagranie zostanie odtworzone tylko jeden raz. Proszę wybrać poprawną odpowiedź.
Proszę zaznaczyć właściwe odpowiedzi.
PRZYKŁAD
Ta wypowiedź to pytanie o
a) czas.
b) drogę
c) kierunek.
1. Ta wypowiedź jest typowa:
2. Ta wypowiedź jest typowa w
3. Ta wypowiedź jest typowa w
4. Ta wypowiedź jest typowa
5. Ta wypowiedź to fragment
6. Ta wypowiedź to fragment rozmowy
7. Ta wypowiedź to pytanie o
8. Ta wypowiedź oznacza, że ta osoba
9. Ta wypowiedź oznacza
10. Ta wypowiedź oznacza
11. Ta wypowiedź oznacza, że
12. Ta wypowiedź oznacza, że trzeba
Zadanie II
Proszę uważnie słuchać tego nagrania i zaznaczyć poprawną odpowiedź. Uwaga! Nagranie zostanie odtworzone dwa razy.
PRZYKŁAD
Z tego dialogu dowiadujemy się, że mężczyzna
a) rozmawia z doktor Lisiecką.
b) właśnie wyszedł od doktor Lisieckiej.
c) szuka gabinetu doktor Lisieckiej.
1. Z tego dialogu dowiadujemy się, że mężczyzna
2. Z tego dialogu dowiadujemy się, że
3. Z tego dialogu dowiadujemy się, że mężczyzna
4. Z tego dialogu dowiadujemy się, że mężczyzna
5. Z tego dialogu dowiadujemy się, że mężczyzna
6. Z tego dialogu dowiadujemy się, że uczestnicy kursu
7. Z tego dialogu dowiadujemy się, że w sobotę kobieta i mężczyzna
Zadanie III
Proszę uważnie słuchać tego nagrania i zaznaczyć tylko zdania prawdziwe. Dziennikarz rozmawia z Joanną Kamińską, współwłaścicielką międzynarodowej firmy.
Zadanie I
Proszę przeczytać fragmenty tekstów i – zgodnie z podanym przykładem – zaznaczyć właściwą odpowiedź.
PRZYKŁAD
W Polsce wszystkie supermarkety są zamknięte trzy niedziele w miesiącu. Czynne są tylko sklepy, w których sprzedaje właściciel, a także apteki, stacje paliw oraz punkty gastronomiczne czy usługowe, jak restauracje, kina czy poczta.
Z tego tekstu wynika, że w każdą niedzielę
a) można pójść do restauracji.
b) czynne są niektóre supermarkety.
c) muszą pracować właściciele sklepów.
Jeśli masz ponad 30 lat i zarejestrowałeś się jako bezrobotny, możesz otrzymać pomoc finansową na otwarcie firmy. Projekt adresowany jest też do osób, które na rynku pracy znajdują się w trudnej sytuacji – są po 50. roku życia i mają niskie kwalifikacje.
1. Z tego tekstu wynika, że z projektu może skorzystać
Od października działa nowy klub fitness. Przez pierwsze dwa tygodnie zajęcia grupowe prowadzone przez profesjonalnych instruktorów są bezpłatne. Do dyspozycji klientów jest też siłownia, szatnie z prysznicami i bufet.
2. Z tego tekstu wynika, że w klubie fitness
Obraz Tamary Łempickiej „La Musicienne” został sprzedany w Nowym Jorku za blisko 9,1 mln dolarów (ponad 34 mln zł). Nikt nie myślał, że kwota będzie tak wysoka. Praca jest najdroższym w historii obrazem polskiego artysty.
3. Z tego tekstu wynika, że
Już trzeci raz w rankingu gazety „Rzeczpospolita” najlepszą polską uczelnią ekonomiczną została Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. W tegorocznym konkursie brało udział sześć uniwersytetów i 28 wydziałów.
4. Z tego tekstu wynika, że
Zadanie II
Proszę zaznaczyć poprawne odpowiedzi.
Spóźniony samolot
W jaki sposób starać się o zwrot pieniędzy za bilet, kiedy nasz samolot się spóźnił lub w ogóle nie poleciał? Jedna z linii lotniczych podała informację, że w pierwszej połowie 2016 roku aż 256 jej lotów było opóźnionych o więcej niż 3 godziny.
W takiej sytuacji, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, pasażerowie mogą dostać zwrot pieniędzy za lot. – Trudno znaleźć dokładne statystyki spóźnionych samolotów, bo takich informacji nie podają linie lotnicze. To nie jest dla nich wygodne, aby pasażerowie mogli korzystać ze swoich praw – mówi adwokat Marcin Maciejewski.
Według przepisów pasażer ma prawo do zwrotu pieniędzy, jeżeli rejs został odwołany na krócej niż 14 dni przed wylotem lub jest opóźniony o ponad 3 godziny. To, ile linie lotnicze nam zwrócą, zależy od długości lotu i może to być nawet 600 euro. – Pasażerowie często rezygnują i nie starają się o zwrot pieniędzy w przypadku spóźnionego lub anulowanego samolotu. Mówią, że to skomplikowane, nie znają prawa i muszą wypełnić dużo dokumentów – zauważa Maciejewski.
Dlatego też szybko rozwijają się firmy, które pomagają pasażerom w otrzymaniu zwrotu pieniędzy. – Klient przekazuje nam skany dokumentów, podpisuje umowę i czeka na przelew, a sprawą zajmuje się wyspecjalizowana firma – mówi jeden z pracowników.
Zadanie III
Proszę przeczytać fragmenty tekstów i – zgodnie z podanym przykładem – zaznaczyć właściwą odpowiedź.
PRZYKŁAD:
Letni hotel dla zwierząt to już nic nowego. Jeśli wyjeżdżamy na urlop, a nie mamy kogoś, kto mógłby się zająć naszymi kwiatkami, możemy zostawić je w hotelu dla roślin. Gdy nasze kwiaty nie lubią zmian, możemy wynająć firmę, która będzie dbać o nie na miejscu.
Ten tekst informuje, że:
a) hotele dla zwierząt zaopiekują się również kwiatami.
b) specjalne firmy mogą dbać o kwiaty i zwierzęta w domu.
c) rośliny można oddać do hotelu.
Każdy, kto będzie chciał skorzystać z Internetu, będzie mógł to zrobić w kiosku internetowym. Na razie jest ich kilka, ale wkrótce mają się znajdować w wielu miejscach w kraju.
1. Ten tekst informuje, że:
Kluby aktywnego poszukiwania pracy są jedną z form pomocy dla bezrobotnych. Mają one za zadanie pobudzić ich i zmotywować do bardziej aktywnego poszukiwania pracy oraz wzbogacić o potrzebne wiadomości i umiejętności.
2. Z tego tekstu wynika, że kluby:
W Polsce na początku lat 90. na chipsy przerabiano kilka tysięcy ton ziemniaków rocznie. Teraz – 270 tys. ton. Statystyczny Polak zjada w ciągu roku kilogram chipsów, Brytyjczyk aż pięć kilo.
3. Z tego tekstu wynika, że:
Doskonale pamiętam, jak ciężko mi było z dala od Polski. Pierwsze kilka lat w USA to była ciągła tęsknota i brak przyjaciół. Wtedy, w ciężkich chwilach ciocia powtarzała mi stale, że jak mi się tu nie podoba, to mogę wracać.
4. Z tego tekstu wynika, że narrator:
Jeśli chcesz wziąć kredyt studencki, musisz mieć konto w banku. Stypendia i pieniądze od rodziców lepiej trzymać na koncie niż w skarpecie schowanej w akademiku.
5. Ten tekst informuje, że:
Zadanie IV
Proszę przeczytać tekst, a następnie zaznaczyć fałszywe odpowiedzi.
Mentor dla cudzoziemca
Ola Różycka, studentka psychologii, przez cały ubiegły rok opiekowała się Martiną, Włoszką z Bolonii, która przyjechała na Uniwersytet Warszawski studiować ekonomię.
– Pomagałam jej załatwiać sprawy w dziekanacie, zapisać się do biblioteki, trafić na zajęcia, znaleźć mieszkanie. Samej byłoby jej trudno, bo nie znała polskiego – wspomina Ola. Była mentorką – osobą, która pomaga zagranicznym stypendystom odnaleźć się na uczelni i w mieście. Takiego opiekuna dostaje każdy cudzoziemiec na Uniwersytecie Warszawskim. Podobnie też jest w Szkole Głównej Handlowej.
Ten zwyczaj przyszedł z zachodnich uczelni, na które co roku przyjeżdża wielu
studentów z całego świata. Coraz więcej przybywa ich też do Polski. Polscy studenci zgłaszają się, żeby polepszyć swój angielski albo inny język. W ankiecie zgłoszeniowej podają, jaki język znają i jaka ma być płeć ich podopiecznego.
Bo mentorowanie szybko zmienia się we wspólne spotkania, imprezy, przyjaźń,
a czasem nawet w coś więcej…
Kiedy zdarza się, że opiekun nie może zająć się studentem, do akcji wkracza Grupa Szybkiego Reagowania. Zastępuje mentora, by student obcokrajowiec nie czuł się zagubiony w mieście.
– Zaprzyjaźniłyśmy się z Martiną. Spędziła w moim domu Wielkanoc. Chociaż moja mama nie zna włoskiego ani angielskiego, świetnie się porozumiewała z Martiną
i bardzo się polubiły – wspomina Ola. Mentorska znajomość przetrwała wakacje: piszą do siebie maile, a za pół roku będą się spotykały we Włoszech. Ola wyjeżdża na stypendium do Rzymu. I tam, jako zagraniczna stypendystka, będzie miała okazję zobaczyć, jak wygląda praca mentora od drugiej strony
Zadanie I
Proszę – zgodnie z przykładem – zapytać o podkreśloną część zdania.
PRZYKŁAD
Agnieszka myśli o nowym domu.
–O czym myśli Agnieszka?
– O nowym domu.
1. Pożyczyłam Ewie swoją sukienkę.
– pożyczyłaś swoją sukienkę?
– Ewie
2. Babcia cieszy się wiosennymi kwiatami.
– cieszy się babcia?
– Wiosennymi kwiatami.
3. Łukasz dowiedział się o tym z gazety.
– Łukasz się o tym dowiedział?
– Z gazety.
4. Oni nie lubią filmów historycznych.
– filmów oni nie lubią ?
– Historycznych.
5. Ola potrzebuje nowego roweru.
– potrzebuje Ola?
– Nowego roweru.
Zadanie II
Proszę wpisać poprawną formę z wyrazów podanych w nawiasach (odmiana rzeczowników, przymiotników i zaimków).
Patrycja i Olaf szukają nowego (nowego, nowe, nowym)1 (mieszkanie, mieszkania, mieszkaniu)2, bo stare wydaje się ( oni, im, nich)3 za małe. Do tej pory mieli tylko jeden pokój połączony z kuchnią oraz niewielką łazienkę, a teraz myślą o (czegoś, czymś, coś)4 większym i wygodniejszym. Patrycja chce, żeby było to mieszkanie z trzema (pokojach, pokoje, pokojami)5 i dużą kuchnią. Olaf potrzebuje (słoneczny, słonecznego, słonecznemu)6 (balkonu, balkon, balkonowi)7, bo lubi hodować (kwiatów, kwiatami, kwiaty)8. Teraz często (im, je, ich)9 kupuje na rynku, ale niedługo będzie miał własne. Patrycja uważa, że kąpiel to najlepszy relaks po (męczącym, męczącego, męczący)10 (dzień, dniu, dnia)11, dlatego wygodna wanna jest dla (niej, nią, jej)12 najważniejsza. Ich marzeniem jest też, żeby mieli blisko do parku, który kiedyś spodoba się (dziećmi, dzieciach, dzieciom)13.
Zadanie III
Proszę uzupełnić zdania wyrazami poniżej. Uwaga! Jeden wyraz jest niepotrzebny.
Podobno ludzie, 1 mają zwierzęta, częściej są uśmiechnięci i żyją dłużej. Psychologowie twierdzą, 2 kontakt z psem, kotem 3 królikiem dobrze wpływa na człowieka i jego samopoczucie. Wydaje się to oczywiste, 4 nie wszyscy o tym wiedzą. Wniosek jest prosty: 5 lepiej się czuć, zaproś do swojego domu zwierzę, 6 ono z pewnością poprawi ci nastrój.
Zadanie IV
Proszę – zgodnie z przykładami – uzupełnić tekst poprawnymi formami wyrazów podanych w nawiasach (czas teraźniejszy i przeszły).
Historia życia babci Anny zawiera (zawierać) PRZYKŁAD wiele trudnych momentów, o których ja i mój mąż słyszeliśmy (słyszeć) PRZYKŁAD nie raz. Jednak zawsze, kiedy (jeździć – my)1 w odwiedziny do dziadków, babcia dzieliła się z nami kolejnymi opowieściami o wojnie. Cała rodzina (doświadczyć)2 wtedy strachu, niepewności, a jeden z braci Anny nigdy nie (wrócić)3 do domu. Do dziś ani babcia, ani jej siostry nie (wiedzieć)4, co się z nim stało. W czasie wojny babcia, jako bardzo młoda dziewczyna, (zacząć)5 pracować w jedynej piekarni w mieście. Dzięki temu w domu od czasu do czasu wszyscy (jeść)6 chleb. A my dzisiaj nie (móc)7 wyobrazić sobie jednego dnia bez pieczywa! Teraz dzieci babci Anny na szczęście nie (znać)8 głodu. Babcia ma dwie córki, które dziś (prowadzić)9 swoje firmy, a jej syn skończył studia i obecnie (projektować)10 domy.
Zadanie V
Proszę wpisać poprawną formę z wyrazów podanych w nawiasach (stopniowanie przymiotników i przysłówków).
Jeszcze parę lat temu Sławek uważał się za najszczęśliwszego (najszczęśliwszego, szczęśliwie, szczęśliwi) PRZYKŁAD człowieka, który potrafi (lepiej, najlepiej, lepszy)1 od innych korzystać z życia. Wśród moich znajomych to on (częstszym, najczęściej, częstym)2 podkreślał, że chce wspinać się w górach jeszcze (wyższy, najwyżej, wyżej)3, jeździć tylko (najszybszymi, szybszym, najszybciej)4 samochodami na świecie i kupować wszystko, co mu się spodoba. Jednak po tym, gdy udało mu się pokonać poważną chorobę, zmienił się. Dziś mówi, że inne sprawy są dużo (ważniejsze, ważniej, najważniejszymi)5, dlatego woli spędzać czas z przyjaciółmi i żyć (najspokojniej, spokojniej, spokojny)6 niż kiedyś.
Zadanie VI
Proszę wpisać poprawną formę wyrazów podanych w nawiasach zgodnie z podanym przykładem (aspekt i tryb).
Marcin: Basiu, może odwiedziłybyście (odwiedziłybyście, odwiedzałybyście, odwiedzajcie)PRZYKŁAD mnie z Magdą we Wrocławiu.
Basia: Bardzo chętnie. Gdybyśmy tylko mogły znaleźć pokój w niedrogim hotelu, (przyjeżdżałybyśmy, przyjechałybyśmy, przyjedźmy)1 z ochotą. Wiesz Marcin, (wynajmiesz, wynajmij, wynajmuj)2 nam proszę coś niedaleko od centrum.
Marcin: Dobrze, zaraz razem z Piotrem (zadzwonimy, zadzwonilibyśmy, dzwonilibyśmy)3 do hotelu „Arca”. Jeśli (znajdźmy, znajdziemy, będziemy znajdować)4 wolny pokój, to go (zarezerwowalibyśmy, rezerwujemy, zarezerwujemy)5.
Basia: Świetnie, (czekamy, czekałybyśmy, poczekajmy)6 z Magdą na informację od Ciebie.
Marcin: (Skontaktujesz, Skontaktuj, Kontaktowałabyś)7 się ze mną koniecznie jutro rano, to Ci (będę odpowiadał, odpowiedziałbym, odpowiem)8.
Basia: A gdybyśmy nie (dostawały, dostały, dostałyby)9 pokoju?
Marcin: Spokojnie, nie (patrz, popatrz, patrzysz)10 na wszystko tak pesymistycznie.
Zadanie VII
Proszę uzupełnić tekst podanymi wyrazami. Uwaga! Jeden wyraz jest niepotrzebny.
Nasz sąsiad pracuje w Urzędzie Miasta 1 jest z tej pracy bardzo zadowolony. 2 w dzieciństwie marzył o karierze aktora, wybrał studia na Wydziale Prawa i Administracji. Na początku nie był pewien, 3 to dobry wybór. Po pierwszej praktyce zrozumiał jednak, 4właśnie tym chce się zajmować. Ma codziennie kontakt z ludźmi, 5 to jego zdaniem najważniejsze. 6 miał wybierać jeszcze raz, na pewno zrobiłby to samo.