21 czerwca, pierwszy dzień astronomicznego lata

21 czerwca 2022
5/5 - (6 votes)

Czerwiec to miesiąc, w którym obchodzimy pierwszy dzień astronomicznego oraz kalendarzowego lata. Jest to również miesiąc wprowadzający zazwyczaj do naszego życia nowe wyzwania, pozytywną energię, itp.

Pierwszy dzień astronomicznego lata

W Polsce pierwszy dzień astronomicznego lata wypada 21 czerwca, natomiast kalendarzowego 22 czerwca. Pora ta będzie trwała aż do 23 września.

Słowiańskie święto – Nocy Kupały

Najsłynniejszą tradycją związaną z rozpoczęciem lata jest bez wątpienia Noc Kupały. Słowiańskie święto wody, ognia, miłości oraz płodności, którego obchody związane są z letnim przesileniem. Zazwyczaj obchodzono je w najkrótszą noc w roku (21 lub 22 czerwca). Wszelkie rytuały związane z tym czasem miały zapewnić zdrowie i urodzaj.

W krajach anglosaskich obchody te były nazywane Midsummer, natomiast w germańskich Mittsommerfest. Kościół katolicki nie mógł wykorzenić corocznych obchodów Sobótki, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich. Stąd późniejsza nazwa wigilii świętego Jana.

Warto podkreślić, że na południu Polski, Podkarpaciu oraz Śląsku uroczystość o bardzo podobnym charakterze nazwana jest Sobótką, na Warmii i Mazurach- Palinocką. Z kolei Noc Kupały utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

Zwyczaje i obrzędowość

Wiążące się z Nocą Kupały obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Rozpalano ogniska, bawiono się, tańczono, jak również śpiewano. Odbywały się wróżby, a dziewczęta rzucały w nurt rzeki wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to, że kobieta szybko wyjdzie za mąż. Z kolei jeśli nie udało się wyłowić wianka, wróżono, że dziewczyna nie poślubi nikogo w najbliższym czasie.

W niektórych regionach uważano również, że do Dnia Kupały nie można się kąpać w rzekach, czy też strumieniach. Wierzono również, że kąpiel po zmroku leczyła wszelkie choroby.

Święto to w podobny sposób obchodzono na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie, czy też ugrofińskie. Dla Finów jest ono wciąż jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu. Na Łotwie święto to obchodzone pod nazwą Ligo, jest wolnym dniem od pracy.

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum