Dzień Ojca

23 czerwca 2021
5/5 - (28 votes)

W Polsce Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca, podczas, gdy w innych krajach jest to najczęściej święto ruchome. Poznaj języki – zrozum ludzi! -„Papa”, „dad”, „dada’, „baba” to, jak łatwo się domyślić, słowo „tata” w różnych językach świata.  Amerykanie, a w ślad za nimi, Anglicy, Kanadyjczycy, Japończycy, Turcy, Francuzi i Ukraińcy, wyznaczyli na to święto trzecią niedzielę czerwca. Austriacy – drugą, a Litwini pierwszą.

Australia kontra Korona

Australijczycy, jako jedyny z wielkich krajów Wspólnoty, obchodzą Dzień Ojca w pierwszą niedzielę września. Być może z powodu zwyczajnego błędu, a kto wie – może celem było uniezależnienie się od Korony Brytyjskiej?

Ojciec Narodu

W krajach, gdzie przywiązanie do religii jest tradycyjnie większe, czyli w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech, Dzień Ojca przypada na 19 czerwca, w dniu Świętego Józefa, patrona ojców. Kultury, takie jak Tajlandia, w których ojcem narodu jest jego przywódca, Dzień Ojca i urodziny władcy świętowane są w tym samym dniu.

Niemcy także zasymilowali Dzień Ojca ze świętem religijnym, nawiązując do najwyższej instancji, czyli Boga Ojca. „Vatertag” obchodzony jest w Dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, kiedy zgodnie wiarą chrześcijańską, Chrystus wstąpił do Nieba i zasiadł po Prawicy Ojca. Święto to przypada 40 dni po Wielkanocy, jest zatem świętem ruchomym, ale zawsze wypada w czwartek i jest dniem wolnym od pracy.

W kraju, który już nie istnieje, NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna), święto ojców ewoluowało w święto mężczyzn, zwane „Herrenpartie”. W zjednoczonych Niemczech zyskało niemałą popularność zapewne dzięki zwyczajowi wędrowania z wózkami lub taczkami pełnymi najrozmaitszych trunków. Panowie najczęściej wędrują tak za miasto i świętują przez cały długi weekend.

Wyprzedaż

Kraje skandynawskie, z wyjątkiem Danii, wolą świętować w środku jesieni, zamiast w środku wiosny. Ta zmiana nastąpiła po wojnie, wcześniej Skandynawowie zaadoptowali amerykański sposób honorowania ojców. W 1949 przeniesiono Dzień Ojca na drugą niedzielę listopada i była to decyzja czysto biznesowa. Miała na celu pobudzenie wyprzedaży w okresie przed Bożym Narodzeniem i opróżnienie magazynów przed najwyższym sezonem zakupowym. Jedynie Duńczycy pozostali wierni starej tradycji Jankesów.

Ojciec weteran

O ile korzenie Dnia Matki można odnaleźć w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, to historia Dnia Ojca jest znacznie krótsza. W 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił oficjalnie Dzień Matki świętem narodowym. Po zakończeniu Wielkiej Wojny, córka weterana wojennego, Sonora Smart Dodd zaproponowała świętowanie Dnia Ojca.

Chciała w ten sposób zwrócić uwagę na rolę mężczyzn w rodzinie i uhonorować swojego tatę, który szybko owdowiał i jako samotny ojciec wychował szóstkę dzieci. Pierwszy Dzień Ojca w Stanach Zjednoczonych obchodzono 19 czerwca 1919 (w miesiącu urodzin Ojca Doddy). Jako święto narodowe zalegalizował je dopiero Prezydent Richard Nixon w 1972 roku.

Chociaż Dzień Ojca jest obchodzony w różnych dniach, to jednak sposób świętowania jest zbliżony. Tego dnia dzieci składają ojcom życzenia dłuższe i krótsze, ale każde z nich można zawrzeć w jednej frazie: „Wszystkiego najlepszego, Tato!” „Happy Father’s Day!” „Alles Liebe zum Vatertag!” „Feliz Día del Padre!” „Всего наилучшего, папа.”


Szukaj

Najnowsze

Archiwum

Najnowsze komentarze