Dzień Świstaka – Groundhog Day

2 lutego 2021
Dzień Świstaka
5/5 - (14 votes)

..Dzień Świstaka, po angielsku Groundhog Day

 

Święto to jest obchodzone w USA oraz Kanadzie 2 lutego.  Najważniejszym elementem święta jest postać świstaka czy świszcza amerykańskiego. Świstak to 3 – 5 kg  gryzoń z rodziny wiewiórkowatych.

Tradycja sięga XIX wieku i pochodzi z … Niemiec. Wszystko dlatego, że mieszkający w stanie Pensylvania Holendrzy byli imigrantami z germańskojęzycznych obszarów Europy. Niemcy obchodzili swoje święto Candlemas (2 lutego) jako “Dzień Borsuka” (Dachstag), kiedy to wychodzący o wschodzie słońca z nory borsuk rzucał na ziemię cień.

Jeśli cień był dobrze widoczny, czyli zapowiadał się słoneczny dzień, Niemcy spodziewali się przedłużenia zimy o cztery tygodnie. Ciekawe jest to, ze pierwotnie zwierzęciem prognozującym pogodę w Niemczech wcale nie był świstak, ani borsuk, tylko … niedźwiedź.

Pierwsza wzmianka o Dniu Świstaka pojawiła się w Pensylvanii 2 lutego 1840 roku. Wtedy to tę germańską tradycję opisała miejscowa dziennikarka, która co prawda sama pochodziła z Walii, ale miała niemieckich sąsiadów.

Obchody Dnia Świstaka.

Co roku, 2 lutego w miejscowości Punxsutawney gromadzi się aż do 40 tysięcy osób.  Jest to prawie 8 razy więcej niż stałych mieszkańców. Ciekawostką jest to, że podczas obchodów święta językiem uroczystości jest język niemiecki. Za używanie języka angielskiego płaci się karę. Pieniądze należy wrzucić do wystawionego na środek pojemnika.

2 lutego wywołuje się świstaka z miejsca w którym żyje ( najczęściej norki). Jeśli świszcz zobaczy swój  cień (tzn. jeśli poranek jest słoneczny) i wróci do miejsca zamieszkania oznacza to, że mamy przed sobą sześć tygodni zimy. Jeśli nie (tzn. jeśli jest pochmurno lub mgliście), to będzie oznaczało, że nadchodzi wiosna.

Istnieje szansa iż przepowiednia sprawdzi się w jedynie w około 50% przypadków. Statystyki prowadzone dla świstaka Phila z miasteczka Punxsutawney w stanie Pensylwania pokazują iż między rokiem 1887 a 2020  świstak zobaczył swój cień 113 razy, zaś cienia nie zobaczył 20 razy.

Podobny zwyczaj jest w Serbii i Chorwacji, gdzie prawosławni chrześcijanie obchodzą dnia 2 lutego święto Spotkania Pana, kiedy to niedźwiedź budzi się z zimowego spoczynku, i jeśli widzi swój własny cień w tym sennym i zdezorientowanym stanie, przestrasza się i wraca do snu na kolejne 40 dni, przedłużając w ten sposób zimę. Tak więc, jeśli jest słonecznie to znak, że zima jeszcze się nie skończyła. Jeśli jest pochmurno, to natomiast dobry znak, że zima się kończy.

W 1993 roku powstała komedia romantyczna Dzień Świstaka z aktorami Billem Murrayem i Andie McDowell, której akcja wiąże się z tym świętem.

Poznaj Języki! Zrozum Ludzi!. Bo sukces zaczyna się od komunikacji!

Artykuł ” Dzień Świstaka – Groundhog Day” powstał z inicjatywy Lingua Nova w celu zapoznawania naszych słuchaczy z kulturą krajów obcojęzycznych. Zapraszamy do kontaktu z nami 22 584 – 10 – 10 lub, mail : kursy@linguanova.com.pl


Szukaj

Najnowsze

Archiwum