Easter Egg Hunt – jak obchodzi się Wielkanoc u “Anglosasów”

21 marca 2021
Easter Egg Hunt
5/5 - (29 votes)

 

Wszyscy wiemy jak niezwykłe i magiczne są Święta Wielkanocne obchodzone w Polsce. Ale czy wiemy jak obchodzi się je w niektórych krajach anglosaskich – a  w szczególności w USA, Wielkiej Brytanii, Australii czy Nowej Zelandii.

Wielkanoc w USA

Nie jest obchodzona tak uroczyście jak w Polsce. Święta trwają jeden dzień i jest to niedziela wielkanocna. Sobota czy poniedziałek są zwykłymi dniami wolnymi od pracy. Nikt nie sprząta, nikt nie gotuje, mało kto zdobi domy na zewnątrz, co jest niezwykłe jak na Amerykanów.Część sklepów restauracji czy galerii handlowych jest w ten dzień otwarta. Święta Wielkanocne spędza się w małym rodzinnym gronie – inaczej niż na przykład w Thanksgiving day o którym pisaliśmy → tutaj

Osoby wierzące idą w niedzielę wielkanocną do kościoła, a wczesnym popołudniem zjadają obiad. Jest on zazwyczaj bardzo skromny i w niczym nie przypomina uginającego się od potraw polskiego stołu.

Easter Egg HuntCzyli polowanie na pisanki to chyba najsłynniejsza i najbardziej charakterystyczna rzecz na święta. Rodzice chowają w całym domu i ogrodzie najczęściej czekoladowe jajka lub czasami pisanki. Dzieci mają zadanie je znaleźć z czego wywiązują się zawsze wspaniale.

Czasami Easter Egg Hunt organizowany jest w miejscach publicznych takich jak: centra handlowe, szkoły, kościoły . W Polsce co bardziej gorliwi wyznawcy popkultury próbują naśladować Easter Egg Hunt. Jest to słabe i jakoś tak nie pasujące do Polskich wspaniałych świąt wielkanocnych.

Easter Egg Roll

Czyli turlanie pisanek polegające na dotoczeniu do mety jajek za pomocą długich najczęściej drewnianych łyżek. Przy czym nie wolno tutaj zbić skorupki. Najbardziej znane turlanie z udziałem prezydenta ma miejsce na trawniku przed Białym Domem (White House).

Anglia

Podobnie jak w USA będziemy tutaj mieli EasterEgg Hunt i Easter Egg Roll. Wiele obyczajów wywodzi się z kultury pogańskiej. Angielska nazwa Easter – wywodzi się od imienia angielskiej bogini wiosny Eostre.

W wielki czwartek tzw Maundy Thursday Królowa Elżbieta obdarowuje zasłużone osoby specjalnymi okolicznościowymi monetami. W wielu brytyjskich domach przygotowuje się tradycyjnie wypiekane słodkie bułki ( Hot Cross Buns), Easter Biscuits ( Wielkanocne Herbatniki) oraz Easter Pudding.

Podczas obiadu wielkanocnego podawane jest często pieczone jagnie. W Anglii będziemy mieli dwa dni wolne od pracy czyli Bank Holidays. Wolny będzie wielkanocny piątek i poniedziałek.

Australia i Nowa Zelandia

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii piątek oraz Wielki Poniedziałek ( Easter Monday) są dniami wolnymi od pracy. Australijczycy  i Nowo Zelandczycy nie garną się do gotowania świątecznych potraw i spędzania świąt w domu.

Raczej wyjeżdżają lub wychodzą do restauracji. Tradycyjną przekąską są bułeczki ze znakiem krzyża ( hot cross buns), rodzynkami i czekoladą. Bułki podawane są zazwyczaj na ciepło z masłem. Zamiast zajączka bunny Australijczycy mają wielkoucha króliczego nazywanego bilby. Jest to królik z nieproporcjonalnie dużymi uszami zamieszkujący Australię. Australijczycy jak i cała branża świąteczna polubili rodzime zwierzę i całkowici zastąpił  im on europejskiego zajączka Wielkanocnego.

 

 Poznaj języki zrozum ludzi – słowa związane z Wielkanocą

 • Easter – Wielkanoc;
 • Holy Saturday – Wielka Sobota;
 • Holy Week – Wielki Tydzień;
 • Easter basket – koszyczek wielkanocny;
 • an Easter egg – pisanka;
 • hardboiled eggs – jajka na twardo;
 • to decorate eggs – dekorować jajka;
 • to dye eggs – farbować jajka;
 • crucifixion – ukrzyżowanie;
 • resurrection – zmartwychwstanie;
 • Good Friday – Wielki Piątek;
 • Easter Day – Niedziela Wielkanocna;
 • Easter Monday – Poniedziałek Wielkanocny;
 • Lent – Wielki Post
 • bunny – zajączek
 • bilby – zajączek australijski

Chcesz dowiedzieć się więcej o nauce języków obcych – skontaktuj się z nami 22 584 – 10 – 10 lub, mail : kursy@linguanova.com.pl 

Poznaj Języki! Zrozum Ludzi!. Bo sukces zaczyna się od komunikacji!

 

 

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum