Motywacja – jak ją utrzymać w trakcie nauki języków?

28 października 2019
Motywacja do nauki języków
5/5 - (41 votes)

Utrzymywanie motywacji w trakcie nauki języków obcych – wyzwanie, czy przyjemność?

Motywacja potrafi zdziałać cuda! – Naprawdę! . Należy ją podlewać i pielęgnować, aby nie uschła.
Jeżeli utrzymamy jej odpowiedni poziom, to nie dość, że nauczymy się języka szybciej, to jeszcze nauka dostarczy nam mnóstwo radości. Endorfin przecież nigdy nie jest za dużo. Doświadczenie pokazuje, że, aby utrzymać motywację w trakcie nauki języków na właściwym poziomie, warto pamiętać o kilku prostych, ale bardzo ważnych rzeczach. Oto niektóre z nich:

Cele w trakcie nauki języków

– pamiętajmy, dlaczego się języka uczymy; jakie są nasze cele. Możemy mieć je ciągle z tyłu głowy, możemy zapisać je jako swoje motto i umieścić w widocznym miejscu. Świetnie sprawdzają się tu nowe technologie, gdzie, na mnóstwo różnych sposobów, mamy możliwość ustawienia przypomnień w takiej, czy innej formie.
Opcji jest wiele, ale najważniejsze jest to, aby o celach pamiętać.

Towarzystwo w trakcie nauki języków

– optymalnie jest uczyć się z kimś, gdyż zupełnie inaczej działamy, kiedy szkolimy się w towarzystwie. Niektórzy lubią rywalizować i to ich napędza, niektórzy wolą współpracować i taka forma nauki języków stymuluje ich bardziej. Niezależnie od preferencji, to razem jest zdecydowanie raźniej i przyjemniej. Pamiętajmy też, że więcej zyskamy będąc w kameralnej grupie, niż w przypadku większej liczby uczestników.

Frekwencja w trakcie nauki języków

– dbajmy o frekwencję i unikajmy opuszczania zajęć. Im więcej opuścimy, tym większe zaległości i tym trudniej jest wrócić oraz nadrobić materiał. Jeżeli jesteśmy członkami grupy i lubimy rywalizację, to każda nasza nieobecność spowoduje, że zostaniemy w tyle. Natomiast, jeżeli lubimy współpracować, to, przez nasze zaległości, grupa będzie rozwijać się o wiele wolniej. Mamy też mniejszą satysfakcję z nauki języków, gdyż stoimy w miejscu, a czasami musimy się cofać, co ostatecznie bardzo demotywuje.

Powtórki przerobionego materiału

– powtarzajmy jak najczęściej przerobiony materiał. Każdego dnia wygospodarujmy chwilę, aby utrwalić sobie ostatnie lekcje. Myślmy w języku, którego się uczymy, opowiedzmy sobie jakąś historię  używając zdobytej wiedzy. Regularność, konsekwencja i wytrwałość spowodują, że efekty pojawią się bardzo szybko.

Kultura w trakcie nauki języków

– czytajmy jak najwięcej! Lektury są nieocenione w robieniu szybkich postępów. Oglądajmy też filmy z napisami w języku, którego się uczymy, słuchajmy audycji, podcastów, bierzmy udział w webinariach. Świadoma nauka języków i zdobywanie wiedzy to jedno, ale nie zapominajmy o „opatrzeniu się” i „osłuchaniu się” językowym. To naprawdę dużo daje!

Aktywność w trakcie nauki języków

– wykorzystujmy jak najczęściej tylko możemy to, czego się nauczyliśmy. Wchodźmy na strony internetowe prowadzone w języku, którego się uczymy, czytajmy, udzielajmy się na tematycznych forach dyskusyjnych i w mediach społecznościowych; spróbujmy napisać tekst. Dzięki temu pisanie oraz mówienie „wejdzie nam w krew” i szybciej pojawi się swoboda oraz radość używania obcego języka.

Skrupulatność w trakcie nauki języków

– zachowujmy wszystkie materiały dodatkowe otrzymane od lektora, róbmy notatki i wracajmy do nich jak najczęściej. Materiał, który przerobiliśmy utrwali się w ten sposób dużo szybciej.

Przyjaźnie w trakcie nauki języków

– poznawajmy ludzi posługujących się językiem, którego się uczymy, rozmawiajmy z nimi i uczmy się od siebie nawzajem. Zyskamy dzięki temu także szerszy kontekst kulturowy i różne możliwości komunikacyjne, poznamy dialekty, czasami slang. Wszystko to jest cenne, a dzięki temu możemy także zyskać nowych przyjaciół na całym świecie.

Uczmy się języków z radością aby nie skończyć jak dżentelmeni poniżej:

 

Wskazówki te spowodują, iż oprócz praktycznych aspektów, nauka nie będzie przykrym obowiązkiem, ale fajną, pełną radości przygodą. Motywacja do nauki języków nie tylko nie będzie spadać, ale wzrastać każdego dnia, aż do momentu, w którym „mowa obca” w końcu przestanie być obca. Kto wie? Może nauka jednego języka uruchomi nową pasję i pojawi się przestrzeń na rozpoczęcie przygody z innymi.

Poznaj Języki! Zrozum Ludzi!. Bo sukces zaczyna się od komunikacji! – Każdy może zostać przecież  wielkim poliglotą 🙂


 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum