Szkolenia językowe przyszłości – jak będą wyglądać?

21 lutego 2020
szkolenia językowe przyszłości
5/5 - (30 votes)

Szkolenia językowe przyszłości

Wykorzystując technologię rzeczywistości wirtualnej (ang. virtual reality) w szkoleniach językowych możemy stworzyć obraz sztucznej rzeczywistości dla słuchaczy. Komputerowa wizja otoczenia, w tym przeniesienie uczestnika do kraju lub środowiska, w którym dany język obcy jest używany, może znacząco przyśpieszyć efekty nauki. Szkolenia językowe przyszłości dzieją się już teraz.

Nieustanny rozwój technologiczny 

Na obecnym poziomie rozwoju technologicznego rzeczywistość jest kreowana przez obrazy oraz efekty akustyczne. Obraz odbieramy stosując ekrany komputerowe, wielkopowierzchniowe – np.: kinowe oraz miniaturowe „ popularne” gogle VR. Doznania poprzez dotyk (wirtualne rękawice, kombinezony), zapach (specjalne cartridge uwalniające), czy smak są na razie mniej dostępne.

W tej chwili VR najczęściej stosuje się do szkoleń rożnego rodzaju procesów produkcji, zabiegów medycznych, symulacji lotów. Jest to wciąż dość droga metoda, wykorzystywana przede wszystkim w branżach, czy dziedzinach nauki, gdzie szkolenie może wiązać się z utratą życia, czy zdrowia człowieka.

Poprawa technologii VR – tworzenie wirtualnej rzeczywistości 

Dlatego ta metoda szkoleń cieszy się w tej chwili zainteresowaniem w branżach o najwyższym ryzyku zagrożeń. Wykorzystuje się ją w energetyce, budownictwie, lotnictwie czy produkcji przemysłowej. W szkoleniach językowych pojawiają się obecnie nieśmiałe próby stworzenia wirtualnej rzeczywistości. Na razie w jesteśmy na etapie szkoleń typu e- learning, blended learning oraz wykorzystywania szeroko pojętych multimediów.

Wraz z postępem i poprawą technologii VR, szkolenia językowe przyszłości będą coraz łatwiejsze do zaprojektowania i wykonania nawet dla osób, które nie są informatykami.Koncepcja VR nie jest wymysłem aż tak współczesnym. Powstała już na początku lat 60 tych ubiegłego wieku. Wiążą się ona z nazwiskami: Myrona W. Kruegera oraz Jarona Laniera i uniwersytetem Wisconsin – Madison, a także agencją kosmiczną NASA.

Szkolenia językowe przyszłości – druk 3D

Drukowanie przedmiotów w wymiarze 3D można zdefiniować jako proces drukowania fizycznych obiektów na podstawie modeli komputerowych. Od połowy lat 80, kiedy to zaczęły się pojawiać na rynku drukarki 3D, ich cena bardzo spadła.

Dlatego wykorzystanie ich w procesie szkoleń językowych np.: u ”kinestetyków”, czyli osób które bardzo dobrze przyswajają wiedzę poprzez dotyk jest obecnie bardziej możliwe.
W szczególności zastosowanie tych technik do nauki naszych dzieci wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Druk np.: modelu przedmiotu z równoczesnym powtarzaniem jego nazwy w języku obcym może spowodować, że nauka słownictwa stanie się doskonałą zabawą, a wkuwanie na pamięć słówek przejdzie do historii.

Przyszłość z nowoczesnymi SMART Boardami

Tablica interaktywna typu SMART Board to urządzenia przypominające białą tablice suchościeralną. Takie tablice umożliwiają współdziałanie z podłączonymi do nich urządzeniami takimi jak: komputer, smartfon, czy projektor multimedialny. Za pomocą specjalnego pióra, przedmiotu lub dłoni szkoleniowiec, lub uczestnik szkolenia może obsługiwać dowolny program w komputerze.

Tablice multimedialne umożliwiają przygotowanie np. materiałów do szkoleń językowych i zapisanie ich w komputerze. Wydawnictwa językowe często oferują oprogramowanie do tablic, które jest kompatybilne z wybranym podręcznikiem.

Wykorzystywanie takiej tablicy na zajęciach językowych może zwiększyć interakcje między uczestnikami. Cena takich urządzeń od momentu pojawienia się ich w sprzedaży na początku lat 90 systematycznie maleje.

Szkolenia językowe przyszłości i coraz szybszy Internet

W szkoleniach językowych wykorzystujących wspomniane technologie takie jak : VR, e- learning, skype , blended learning – szybki Internet to dobro podstawowe. Internet dużych prędkości wykorzystuje coraz częściej kanały o szerokości 160 Mhz., co pozwala uzyskiwać niezwykle duże prędkości np.: 9,6 Gb/s. Te wszystkie rozwiązania powodują, że nauka języka z wykorzystaniem wspomnianych technologii będzie rozwijała się coraz szybciej i być może efektywniej. Bowiem z efektywnością mamy w tej chwili największe problemy.

Zapraszamy do kontaktu z nami, telefon: 22 584 – 10 – 10 lub, e-mail: kursy@linguanova.com.pl

 

POZNAJ JĘZYKI! ZROZUM LUDZI! BO SUKCES ZACZYNA SIĘ OD KOMUNIKACJI!

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum