Tajemniczy język bliźniąt przedmiotem badań naukowców

10 września 2020
Tajemniczy język
5/5 - (18 votes)

Czy wiesz, że aż do 50% bliźniąt na świecie na początku swojego życia komunikuje się ze sobą językiem niezrozumiałym nawet dla ich rodziców? Tajemniczy język bliźniąt, którym porozumiewają się między sobą maluchy jest przez naukowców uważany za język autonomiczny. Najczęściej nazywa się go kryptofazą, lub idioglosją, aczkolwiek te nazwy nie są równoznaczne. Obie pochodzą z języka greckiego, ale kryptofaza to stan kiedy bliźnięta nie tylko naśladują wydawane przez siebie słowa i dźwięki, ale również naśladują swoje ruchy i mimikę twarzy. Natomiast idioglosja to zjawisko, kiedy bliźnięta porozumiewają się między sobą tym samym, ale nie zrozumiałym dla innych osób językiem.

Dowiedz się czym jest tajemniczy język bliźniąt na przykładzie niesamowitej historii bliźniaczek Kennedy

Tajemniczy język bliźniąt w jego najbardziej skomplikowanej postaci w historii ludzkości naukowcy zaobserwowali u amerykańskich bliźniaczek jednojajowych, Virginii i Grace Kennedy. Dziewczynki urodziły się w stanie Georgia, w roku 1970. Ponieważ ich rodzice spędzali dużo czasu w pracy, bliźniaczkami opiekowała się babcia, która nie mówiła po angielsku. Jej językiem ojczystym był niemiecki. Virginia i Grace praktycznie nie miały kontaktu z innymi dziećmi, bo cały czas przebywały w domu. W efekcie ich początkujący angielski był na tyle słaby, że logopeda zarekomendował dla nich nauczanie indywidualne zamiast szkoły. Mimo zajęć, wydawało się, że dziewczynki nie potrafiły rozwinąć umiejętności mówienia tak jak inne dzieci. Z tego powodu trafiły na terapię logopedyczną, w czasie której lekarze stwierdzili, że ich inteligencja wcale nie jest niższa niż u innych dzieci. Dlaczego zatem praktycznie nie potrafiły komunikować się ze światem?

Tajemniczy język

Grace i Virginia Kennedy

Tajemniczy język bliźniąt jaki rozwinęły siostry Kennedy zaskoczył językoznawców z całego świata

Ojciec dziewczynek już jakiś czas temu zauważył, że siostry nawiązały między sobą zażyłą więź. Mimo, że mówiły słabo, jedna rozumiała bardzo dobrze drugą. Podczas terapii, logopedzi zaobserwowali, że między Virginią a Grace powstała dobrze rozwinięta idioglosja. Ich jezyk był mieszanką angielskiego i niemieckiego z dodatkiem słów wymyślonych na własny użytek. Był wymawiany znacznie szybciej niż język angielski, bądź niemiecki. Dziewczynki również nazywały siebie Poto i Cabengo, zamiast Virginia i Grace. Bliźniaczki stały się na tyle popularne, że w roku 1978 zaczęły się o nich ukazywać artykuły w gazetach, a w roku 1980 nakręcono o nich film. To, że bliźnięta potrafią na krótko rozwinąć swój własny język, niezrozumiały dla ludzi z zewnątrz nie było już wtedy nowością. Natomiast psychiatrów i językoznawców zaskoczyło to, że ich język zamiast z wiekiem zaniknąć to się rozwijał. Poza tym, obie dziewczynki nadal miały trudności z przyswojeniem języka angielskiego.

Eksperyment rozdzielenia sławnych bliźniaczek

Kiedy lekarze oznajmili, że dziewczynki są mniej więcej tak inteligentne jak inne dzieci, rodzice postanowili posłać je do szkoły, ale oddzielnie. Chcieli, aby ich córki nauczyły się powszechnie używanego języka angielskiego oraz przystosowały się do życia w społeczeństwie. Ucząc się osobno, w dwóch różnych szkołach, rzeczywiście obie opanowały w miarę język angielski. Jednak żadna z nich nie nabyła umiejętności społecznych. Ich rodzice mieli nadzieję, że sława dziewczynek pozwoli rodzinie wypełznąć z biedy. Niestety, rozgłos nie trwał długo. Po tym jak zostały rozdzielone, nigdy nie zrobiły kariery. Gdy miały 30 lat, Virginia pracowała na linii montażowej jako pracownik fizyczny, a Grace w serwisie sprzątającym w McDonaldzie. Pewnego dnia dziennikarze zapytali je czy pamiętają swój “tajemniczy język bliźniąt”. Obie odpowiedziały twierdząco.

Tajemniczy język bliźniąt- jak to działa?

Rzadko kiedy tajemniczy język bliźniąt jest aż tak rozwinięty jak u sióstr Kennedy. Zazwyczaj ma on prymitywną strukturę i jest wspomagany gestami oraz mimiką twarzy. Naukowcy twierdzą, że jedną z przyczyn dlaczego Virginia i Grace rozwinęły tak szczegółowo własny język, była dość długo trwająca izolacja dziewczynek, która doprowadziła do bardzo ograniczonego kontaktu z istniejącymi już językami. Przykładem komunikacji między bliźniętami może być nawet jeden dźwięk. Dla nas będzie on niemożliwy do powtórzenia, ale bliźnięta będą nim nazywały jakiś przedmiot, albo będą nim wyrażały swoje emocje. Są bliźnięta które porozumiewają się własnymi słowami, a czasem nawet prostymi zdaniami! Nierzadko zanim jeszcze zaczną mówić potrafią między sobą rozwinąć prosty język migowy. Inny przykład bliźniaczek, które rozwinęły bardziej skomplikowany  język niż przeciętne pary bliźniąt to historia June i Jennifer Gibbons.

Tajemniczy język

June i Jennifer Gibbons

Już w wieku lat trzech tworzyły proste zdania w swoim języku. Podobnie jak w przypadku sióstr Kennedy, ich język zamiast zaniknąć się rozwijał. Gdy zostały posłane do osobnych szkół, obie popadły w katatonię. Kiedy ponownie zamieszkały razem, odizolowały się od świata i rozmawiały tylko ze swoją młodszą siostrą, dla której tworzyły bajki. Dopiero po śmierci jednej z nich (Jennifer), druga (June) przystosowała się do życia w społeczeństwie.

Dlaczego bliźnięta rozwijają własny język?

Tajemniczy język bliźniąt rozwijają przede wszystkim te bliźnięta, które są “skazane” właściwie tylko na siebie. Różne mogą być tego przyczyny. Na przykład obciążeni pracą rodzice mogą nie mieć czasu na zabawy z dziećmi. Dzieci też mogą praktycznie nie wychodzić z domu, albo nikt ich może nie zachęcać do zabawy z rówieśnikami. W sytuacjach tego typu najważniejszą dla nich osobą będzie drugi bliźniak. To jemu dziecko będzie chciało wyrazić swoje uczucia i wciągnąć go w swój świat. Dodatkową rolę w kształtowaniu się tajemniczego języka bliźniąt pełni to, że bliźnięta są na podobnym etapie rozwojowym. Psychiatrzy i logopedzi nie widzą nic złego w tym zjawisku, mimo, że tym sposobem dzieci kopiują własne błędy językowe. Faza tworzenia swojego języka kończy się w momencie, gdy dzieci idą do przedszkola lub szkoły. Wtedy, wystawione na bodźce zewnętrzne przyswajają język otoczenia.

Kiedy specyficzna komunikacja między bliźniętami powinna zacząć budzić niepokój?

Mimo, że zjawisko generalnie uchodzi za normalne, warto o nim wiedzieć, po to żeby zachować czujność i nie pozwolić, aby sytuacja wymknęła się spod kontroli. Według naukowców, połowa dzieci podwójnej ciąży będzie rozwijać swój tajemniczy język bliźniąt do czwartego lub nawet piątego roku życia. Jednak w momencie gdy dzieci idą do przedszkola, lub zaczynają się bawić z rówieśnikami, ich język powinien zaniknąć. Sytuacja sióstr Kennedy oraz sióstr Gibbons to przypadki ekstremalne, które prawdopodobnie miały miejsce, ponieważ powstało tzw. błędne koło. Dziewczynki tak dobrze rozwinęły swoją własną mowę, że inne dzieci zaczęły je wyśmiewać i izolować. To doprowadziło do pogłębienia przepaści między bliźniaczkami a otoczeniem. W efekcie dziewczynki nie czuły potrzeby komunikacji ze światem, w którym się obracały. Nie przyswajały zatem języka angielskiego, natomiast udoskonalały swój własny, niezrozumiały dla innych język.

Poznaj Języki !Zrozum Ludzi!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum