Walentynki – różne języki różne kraje

7 lutego 2023
Walentynki
5/5 - (7 votes)

Walentynki ( Poznaj Języki, Zrozum Ludzi!) – Valentine’s Day ( angielski) , Valentinstag (niemiecki), День святого Валентина (ukraiński), Saint Valentin (francuski), Ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου (grecki), Valentinovo (chorwacki).

Walentynki – Jest to święto zakochanych obchodzone w Polsce stosunkowo od niedawna, bo od lat 90 tych XX wieku. Na zachodzie i południu Europy obchodzi się je już od średniowiecza. Bardzo hucznie obchodzi się je przede wszystkim w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Dzień 14 lutego jest okazją do obdarowywania  małymi podarkami osoby bliskiej naszemu sercu.

Dlaczego w Polsce tak późno

Od bardzo dawna w Polsce dniem zakochanych była najkrótsza noc w roku przypadająca na 21- 22 czerwca. „ Noc Świętojańska” lub Noc Kupały i organizowane obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła. Skoki i tańce wokół nich miały oczyszczać i chronić. Popularne było także wróżenie z kwiatów polnych, roślin i z wody w studniach.

Noc Świętojańska była również nocą łączenia się w pary. Była wielką szansą na zdobycie ukochanego. Młode dziewczyny plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące świece i puszczały wianki na fale rzek i strumieni. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera oznaczało to szybkie zamążpójście. Jeśli płynął to szanse malały. Zaplątany w roślinność, płonący lub zatopiony wróżył staropanieństwo.

Każdy kawaler, któremu udało się wyłowić wianek, wracał i szukał właścicielki. W ten sposób dobrani młodzi mogli kojarzyć się w pary bez obrazy obyczaju. Niestety czar tej nocy gdzieś prysł i rodzinnemu świętu zakochanych przeciwstawiono zaimportowane z zachodu Walentynki.

Święty Walenty – smutna historia miłości

Walenty z Terni,  by z wykształcenia lekarzem, a z powołania chrześcijańskim biskupem żyjącym w czasach panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Legenda głosi, że cesarz zabronił młodym żołnierzom zawierać związki małżeńskie, bo tylko ci, którzy nie mają żon, mogą zostać najlepszymi legionistami. Walenty sprzeciwił się decyzji władcy i potajemnie udzielał ślubów, za co został wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika.

Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Od tamtej pory uważa się go za patrona zakochanych.

Walentynki w różnych kulturach

Polska

Polskie miasto zakochanych to Chełm, gdzie co roku odbywają się największe obchody walentynkowe w Polsce, znane jako “Walentynki Chełmińskie”. W chełmińskim kościelne farnym przechowywana jest od średniowiecza relikwia św. Walentego.

Włochy

We Włoszech króluje obowiązkowo czerwień. Panowie najczęściej kupują swym partnerkom czerwoną bieliznę, zaś panie wręczają czerwone krawaty.

Niemcy – Bawaria

Obchodzone w tym kraju święto zakochanych to przede wszystkim upominki, ale i wróżby. Według wierzeń, gdy jakiejś dziewczynie w walentynkową noc przyśni się nieznajomy, ten wkrótce zostanie jej wybrankiem. Niektóre osoby organizują nawet specjalny wieczór pełen przepowiedni. Na niemieckich kartkach walentynkowych królują świnki!, które są symbolem dobrobytu.

Azja

Największą atrakcją w Malezji jest konkurs dla zakochanych –”Więźniowie miłości”. Pary biorące udział w konkursie, zostają skute kajdankami i muszą tak wytrzymać „cały boży tydzień.”

W Tajlandii odbywają się konkursy na najdłuższe pocałunki. Zakochani muszą całować się bez przerwy, mając do dyspozycji metr kwadratowy przestrzeni. Rekord Guinnessa na najdłuższy pocałunek na świecie to 58 godzin i 35 minut.

W Japonii święto zakochanych to “święto mężczyzn“. Panie obdarowują ich prezentami i czekoladkami ,wręczają upominki nie tylko swoim partnerom, ale również żonatym mężczyznom.

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum