Językowe zajęcia indywidualne, czy zajęcia grupowe? Prosty to, czy może trudny wybór?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której podjęliśmy już decyzję o nauce języka obcego – np. chińskiego, angielskiego czy niemieckiego. Musimy w tym momencie zastanowić się również, w jaki sposób chcemy się wybranego języka uczyć. Na co się zdecydować? Dostępne są dwie opcje – językowe zajęcia indywidualne lub nauka w grupach. Jeśli jesteśmy skrajnymi introwertykami, którzy preferują kameralne sytuacje, bądź odwrotnie – nasza ekstrawertyczna natura domaga się obecności innych ludzi, z którymi możemy uczyć się wspólnie – które szkolenia będą dla nas lepsze?
Pozwolimy sobie pokazać specyfikę obu form szkoleń językowych i zasugerować rozwiązania.
Językowe zajęcia indywidualne – dla kogo? i dlaczego?
Indywidualne kursy językowe zalecamy osobom, które mają w sobie szczyptę tego tzw. ”zdrowego egoizmu”. Jeżeli lubimy być w centrum zainteresowania i cenimy bliską współpracę, to zdecydowanie wybierzmy językowe zajęcia indywidualne. Uwaga naszego nauczyciela skupiona jest tylko na nas. Lektor natychmiast diagnozuje nasze umiejętności i dzięki temu może odpowiednio reagować oraz modyfikować sposób nauczania tak, aby był jak najbardziej efektywny. Jeżeli początkowe badanie naszych kompetencji językowych wykaże, że np. jesteśmy typem wzrokowca ( nasz zmysł dominujący to wzrok) i bodźce przechodzące tym kanałem docierają do naszego mózgu najszybciej, to w procesie nauki, lektor prowadzący indywidualny kurs dostosuje typy ćwiczeń tak , żeby nauka była najbardziej efektywna.
Indywidualnie to szybciej! intensywniej! i bliżej!
Ważnym aspektem nauki, gdy wybierzemy językowe zajęcia indywidualne, jest fakt, że w tym przypadku nauka języka jest bardziej intensywna. Pracujemy w zasadzie przez cały czas trwania zajęć, bez nawet tych krótkich przerw, którymi charakteryzują się zajęcia grupowe. W trakcie lekcji indywidualnych, cały czas współpracujemy bezpośrednio z lektorem, niezależni, czy są to np. konwersacje, czy też inna forma nauki języka. Obie strony są w 100% zaangażowane. Daje to j wymierny efekt w postaci realizacji naszych celów językowych dużo szybciej.
Warto także wziąć pod uwagę cele jakie przyświecają nam przy nauce języka obcego. Jeżeli chcielibyśmy się przygotować do egzaminu i uzyskać np. certyfikat PTE, to językowe zajęcia indywidualne będą również bardziej odpowiednim wyborem. Nauka języka jest dynamiczna i osiągniemy cel jakim jest zdanie egzaminu w krótszym czasie.
A może jednak zajęcia w grupach?
Nauka języka w grupach ma również dużo plusów. Przede wszystkim, wspomniany wcześniej, student o usposobieniu ekstrawertycznym, będzie się czuł jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. Wiemy, że są osoby, które lepiej przyswajają wiedzę właśnie w grupach, gdzie stymulacja następuje z wielu stron. Jest tu przestrzeń na tzw. „brainstorming”, wymianę poglądów, żarliwe dyskusje, ale także zdobywanie wiedzy “pozajęzykowej”, gdyż każdy członek grupy wnosi na zajęcia swoje pomysły i doświadczenie. Uczymy się od siebie nawzajem.
Wszyscy płyniemy na tej samej fali
Ważne jest, aby każdy uczestnik grupowych zajęć językowych, znajdował się na tym samym poziomie, co reszta zespołu. Dlatego też w Ogólnopolskiej Grupie Językowej Lingua Nova przeprowadzamy skrupulatne audyty językowe. Sprawdzamy dokładnie poziom językowych kompetencji naszych przyszłych Studentów. Nauka języka w grupie jest najbardziej efektywna wtedy, gdy wszyscy jej członkowie rozpoczynają naukę z tego samego punktu wyjściowego.
9 to już tłum
Musimy pamiętać, że lektor prowadzący grupowe zajęcia językowe ma trudniejsze zadanie. Lekcja musi być przemyślana i bardzo dobrze przygotowana , aby uaktywniać wszystkich słuchaczy. Liczebność grupy nie powinna przekraczać 8 osób. Im większa liczba słuchaczy w grupie, tym mniejsza efektywność nauczania. Wieloletnie doświadczenie naszej szkoły to potwierdza. W Lingua Nova sugerujemy, aby zajęcia językowe odbywały się w grupach małych.
Razem, czy osobno?
Wybór nie jest łatwy. Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru formy nauki języka obcego, warto zdefiniować swoje cele i predyspozycje. Weźmy także pod uwagę, w jakich sytuacjach czujemy się najlepiej. Czy wolimy kameralny i ściślejszy kontakt z lektorem, czy wolimy pracować z wieloma osobami i poddawać się dynamicznej energii grupy? Może warto rozważyć obie formy nauki. Dlaczego nie?
Jakikolwiek by ten wybór nie był, pamiętajmy zawsze, że nauka języka to przede wszystkim doskonała zabawa. Mądra zabawa, która jest przyjemna i daje praktyczne efekty w postaci znajomości języka obcego.