Czy język polski dla obcokrajowców to przyjemność, czy raczej smutna konieczność?

11 listopada 2019
Oceń

Czy język polski dla obcokrajowców to przyjemność, czy raczej smutna konieczność?

Kiedy  warto, a kiedy trzeba poznać język Mickiewicza, Chopina czy  Kopernika? Spróbujemy krótko odpowiedzieć na te pozornie proste pytania

Warto znać?

polski dla ocokrajowców czy warto go znać?

  1. Co kraj to obyczaj – “jeśli wejdziesz między wrony musisz krakać jak i one”. Jeżeli obcokrajowiec zamierza mieszkać i funkcjonować w Polsce, kurs typu “język polski dla obcokrajowców to prawdziwa konieczność.
  2. Prowadzenie biznesu bywa trudne. O tym wiedzą wszyscy, którzy chociaż raz spróbowali zmierzyć się z tysiącem problemów, z którymi walczą na co dzień przedsiębiorcy. Jak to mówią: ” Ignorantia iuris nocet “(łac. nieznajomość prawa szkodzi) .Nieznajomość języka w prowadzeniu biznesu może nie tylko nam zaszkodzić, ale nawet go zniszczyć.
  3. Jeśli Twoim partnerem życiowym jest Polak lub Polka, to chociażby ze względu na niego i jego rodzinę warto poznać język oraz kulturę.
  4. Jeśli jesteś osobą pozytywnie zakręconą na naukę języków, to nauka na kursach typu polski dla obcokrajowców, może stanowić dla ciebie nie lada wyzwanie. Podobnie jak język chiński, czy japoński dla Polaków może być niezłą egzotyką, tak i dla ciebie język polski może okazać się dużym wyzwaniem.
  5. Jeśli masz rodzinę lub przodków w Polsce – warto wrócić do nauki. Kiedy znamy język przodków, nie zapominamy o swoim pochodzeniu.

polski dla ocokrajowców kiedy trzeba go znać?Trzeba znać!

  1. Jeśli jesteś osobą przewidzianą do awansu i objęcia  stanowiska członka zarządu, o których mowa w art. 22a ust. 3 i 4, to być może  będziesz musiał udowodnić swoją znajomość języka polskiego dla obcokrajowców stosownym certyfikatem.
  2. Jeśli chcesz otrzymać pobyt stały, to musisz wykazać się znajomością języka polskiego przynajmniej na poziomie B1 w skali CEFR, czyli na poziomie przynajmniej średnio-zaawansowanym.
  3. Jeśli masz dzieci w wieku 7-18 lat, to musisz posłać je koniecznie do szkoły. Obowiązek ten dotyczy także dzieci nie mających obywatelstwa polskiego, bez względu na status prawny ich rodziców w Polsce. Dzieci uczęszczające do szkoły w Polsce  będą musiały znać język Polski siłą rzeczy.
  4. Jeśli chcesz otrzymać obywatelstwo polskie, masz obowiązek znać język polski. Znajomość języka polskiego musi zostać potwierdzona certyfikatem opanowaniem języka uzyskanym po zdaniu egzaminu państwowego