Nauka języka obcego

14 października 2020
Nauka języka obcego
5/5 - (45 votes)

Nauka języka obcego i swobodna komunikacja językowa to jedna z najważniejszych kompetencji każdego człowieka. Język obcy na co dzień jest niezbędny w kontaktach handlowych, interpersonalnych a także ułatwia podróżowanie. Wiadomo, iż regularna nauka języka obcego poprawia koncentracje oraz polepsza pamięć.

Znajomość języka obcego nie jest nam dana raz na zawsze. Jeśli go nie ćwiczymy, nie używamy – nasze kompetencje językowe będą się zmniejszały.

Należy pamiętać, że każdy język naturalny ( czyli nie stworzony sztucznie przez człowieka jak np: esperanto czy ido) ewoluuje, zmienia się  – dlatego systematyczna nauka lub używanie języka jest niezbędnym elementem szkoleń językowych. Pandemia wyraźnie pokazała, że szkolenia językowe są niezbędnym elementem kształcenia każdego człowieka. Po doświadzeniach z nauczaniem zdalnym podczas pandemii w Lingua Nova widzimy również wyraźnie, że pomimo rozwoju technologii – człowiek potrzebuje komunikacji.

Niektóre aplikacje nie zastąpią kontaktu z żywym człowiekiem

Wszystkie aplikacje czy programy do samodzielnej nauki języka nie zastąpią kontaktu z żywym człowiekiem. Tak było, jest i będzie pewnie przez następne kilkanaście lat. Aby nauka języka była efektywna potrzebujemy systematyczności i dyscypliny. Potrzebujemy prowadzącego – który zada, sprawdzi i wyegzekwuje od nas przyswojoną wiedzę .

Aplikacje czy programy komputerowe – pomimo ich niskich cen niestety nie zastąpią w tym żywej osoby.  Wymagają olbrzymiej dyscypliny   i determinacji, która niestety nie jest naszą dominującą cechą. Podczas pandemii wiele osób kontynuuje naukę na żywo lub też korzystając z popularnych komunikatorów internetowych dostosowanych do preferencji użytkowników oraz firm. Takie elastyczne podejście zapewnia nam większy komfort pracy oraz dostosowanie się także do preferencji firm, które zlecają szkolenie swoich pracowników na konkretnych platformach internetowych.

Nauka języka obcego online z lektorem na żywo

To nauka na najpopularniejszych platformach komunikacyjnych i przeniesienie lekcji tradycyjnych do Internetu. Jedyna różnica jest taka, że nie spotykamy się fizycznie. Wszelkie materiały, filmy video, prezentacje i inne pomoce są dostępne i możemy z nich swobodnie korzystać.

Niewątpliwymi zaletami tej formy nauki języka obcego są:

 • możliwość nauki w czasie izolacji społecznej;
 • kontynuacja nauki języka z lektorem, którego dobrze znamy i lubimy;
 • kontakt z drugim człowiekiem i zagospodarowanie wolnego czasu;
 • większa elastyczność w dopasowywaniu zajęć;
 • oszczędność czasu – nie tracimy go na dochodzenie do sali czy dojazd, choć i tak standardem do tej pory było – że to lektor dojeżdżał na nasze zajęcia;
 • możliwość nagrywania i odtwarzania lekcji, należy tu jednak pamiętać, że powinniśmy poprosić lektora o udostępnienie  jego profilu;
 • możliwość prowadzenia lekcji nie tylko w zaciszu domowym, pracy lecz również w podróżach służbowych

Wadami takiej metody są:

 • problemy techniczne takie jak np: wolne łącze, problemy z kamerą czy słuchawkami;
 • świadomość nagrywania na kamerę może budzić u wielu osób nieuzasadniony niepokój i stres;
 • trudności w budowaniu przyjacielskich relacji z lektorem;
 • negatywny wpływ lekcji na nasz narząd wzroku;

Testowanie, wyznaczanie celu oraz poziomy językowe

Testowanie

Nauka języka obcego

Zanim zaczniemy swoją przygodę z nauką języka warto abyśmy rozwiązali test, który pokaże na jakim poziomie językowym aktualnie jesteśmy oraz wyznaczyli sobie cel nauki. Są to bardzo ważne kroki bez których nauka języka nie powinna się rozpocząć. Dobry test diagnostyczny pozwoli na określenie mocnych i słabych stron danego ucznia w odniesieniu do poszczególnych umiejętności, sprawności, zakresu słownictwa, znajomości struktur gramatycznych, wymowy oraz pisowni. Taki test powinien być wygodny i łatwy w użyciu, obiektywny, mieć odpowiednią ilość pytań. Taki test można wykonać między innymi na stronie https://linguanova.langlion.com/registration/firstPage. Oprócz testów pisemnych warto również wykonać test ustny. Może się on odbyć poprzez rozmowę ustną z lektorem przez telefon czy komputer. Test ustny sprawdza przede wszystkim umiejętności słuchania i mówienia.

Wyznaczanie celu/ motywacja

 

Motywacja potrafi zdziałać cuda. Należy ją podlewać i pielęgnować, aby nie uschła.
Jeżeli utrzymamy jej odpowiedni poziom, to nie dość, że nauczymy się języka szybciej, to jeszcze nauka dostarczy nam mnóstwo radości. Endorfin przecież nigdy nie jest za dużo.
Doświadczenie pokazuje, że, aby utrzymać motywację w trakcie nauki języków na właściwym poziomie, warto pamiętać o kilku prostych, ale bardzo ważnych rzeczach. Oto niektóre z nich:

Cele w trakcie nauki języków

– pamiętajmy, dlaczego się języka uczymy; jakie są nasze cele. Możemy mieć je ciągle z tyłu głowy, możemy zapisać je jako swoje motto i umieścić w widocznym miejscu. Świetnie sprawdzają się tu nowe technologie, gdzie, na mnóstwo różnych sposobów, mamy możliwość ustawienia przypomnień w takiej, czy innej formie.
Opcji jest wiele, ale najważniejsze jest to, aby o celach pamiętać.

Towarzystwo w trakcie nauki języków

– optymalnie jest uczyć się z kimś, gdyż zupełnie inaczej działamy, kiedy szkolimy się w towarzystwie. Niektórzy lubią rywalizować i to ich napędza, niektórzy wolą współpracować i taka forma nauki języków stymuluje ich bardziej. Niezależnie od preferencji, to razem jest zdecydowanie raźniej i przyjemniej. Pamiętajmy też, że więcej zyskamy będąc w kameralnej grupie, niż w przypadku większej liczby uczestników.

Frekwencja, a nauka języka obcego

– dbajmy o frekwencję i unikajmy opuszczania zajęć. Im więcej opuścimy, tym większe zaległości i tym trudniej jest wrócić oraz nadrobić materiał. Jeżeli jesteśmy członkami grupy i lubimy rywalizację, to każda nasza nieobecność spowoduje, że zostaniemy w tyle. Natomiast, jeżeli lubimy współpracować, to, przez nasze zaległości, grupa będzie rozwijać się o wiele wolniej. Mamy też mniejszą satysfakcję z nauki języków, gdyż stoimy w miejscu, a czasami musimy się cofać, co ostatecznie bardzo demotywuje.

Powtórki przerobionego materiału

– powtarzajmy jak najczęściej przerobiony materiał. Każdego dnia wygospodarujmy chwilę, aby utrwalić sobie ostatnie lekcje. Myślmy w języku, którego się uczymy, opowiedzmy sobie jakąś historię  używając zdobytej wiedzy. Regularność, konsekwencja i wytrwałość spowodują, że efekty pojawią się bardzo szybko.

Kultura w trakcie nauki języków

– czytajmy jak najwięcej! Lektury są nieocenione w robieniu szybkich postępów. Oglądajmy też filmy z napisami w języku, którego się uczymy, słuchajmy audycji, podcastów, bierzmy udział w webinariach. Świadoma nauka języków i zdobywanie wiedzy to jedno, ale nie zapominajmy o „opatrzeniu się” i „osłuchaniu się” językowym. To naprawdę dużo daje!

Aktywność  nauki języków

– wykorzystujmy jak najczęściej tylko możemy to, czego się nauczyliśmy. Wchodźmy na strony internetowe prowadzone w języku, którego się uczymy, czytajmy, udzielajmy się na tematycznych forach dyskusyjnych i w mediach społecznościowych; spróbujmy napisać tekst. Dzięki temu pisanie oraz mówienie „wejdzie nam w krew” i szybciej pojawi się swoboda oraz radość używania obcego języka.

Skrupulatność w trakcie nauki języka obcego

– zachowujmy wszystkie materiały dodatkowe otrzymane od lektora, róbmy notatki i wracajmy do nich jak najczęściej. Materiał, który przerobiliśmy utrwali się w ten sposób dużo szybciej.

Przyjaźnie w trakcie nauki języków

– poznawajmy ludzi posługujących się językiem, którego się uczymy, rozmawiajmy z nimi i uczmy się od siebie nawzajem. Zyskamy dzięki temu także szerszy kontekst kulturowy i różne możliwości komunikacyjne, poznamy dialekty, czasami slang. Wszystko to jest cenne, a dzięki temu możemy także zyskać nowych przyjaciół na całym świecie.

Poziomy językowe wg CEFR

Literki B1 czy B2 to nic innego jak  oznaczenia standardu CEFR (Common European Framework of Reference for Languages). Jest to Europejski System Opisu Kształcenia Językowego używany na całym świecie. Sześciostopniowa skala opracowana została przez Radę Europy, dla określenia poziomu znajomości języka, uwzględniając mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie.  Poziom znajomości języka opisany został w sześciostopniowej skali, od A1 dla początkujących, aż do C2 dla tych którzy opanowali dany język. Dzięki tej istotnej standaryzacji każdy, kto zajmuje się językami obcymi ( nauczyciele, szkoły, uczniowie) wie na jakim poziomie zaawansowania jest i może poznać szczegóły dotyczące dalszych wymogów jakie należy wypełnić aby przejść na kolejne poziomy.

Platformy do nauki zdalnej z lektorem

Nauka języka obcego

Najpopularniejszymi platformami wspomagającymi naukę języków obcych online używanymi przez lektorów oraz firmy są : Skype, Zoom, Microsoft Teams oraz Clickmeeting. Przypatrzmy się każdej platformie.

Skype  to znane wszystkim narzędzie służące do rozmów video zostało stworzone przez Szweda Niklasa Zennströma i Duńczyka Janusa Friisa oraz grupę estońskich programistów z Tallinna.

W 2011 roku Microsoft stał się właścicielem platformy Skype. Z usługi można skorzystać zarówno poprzez przeglądarkę, jak i aplikację pobraną na komputer. Jeśli chcemy mieć program na komputerze, to możemy go pobrać z oficjalnej strony: https://www.skype.com/pl/ całkowicie bezpłatnie. Najpierw tak jak na każdej platformie  zarówno lektor jak i każdy uczeń musi założyć swoje indywidualne konto. Aby znaleźć swojego ucznia bądź lektora potrzebna jest  nazwa Skype ( dostępna w ustawieniach) lub adres e-mail.

Gdy już znajdziemy ucznia w bazie Skype, możemy od razu zacząć się z nim komunikować, a także dodać go do naszych kontaktów. Pojawią nam się wtedy takie możliwości jak:

 • rozpoczęcie rozmowy wideo
 • rozpoczęcie rozmowy audio
 • stworzenie nowej grupy
 • rozpoczęcie komunikacji tekstowej

Po pierwszej rozmowie, nie będziemy już musieli wyszukiwać danego użytkownika. Zapisze się on w historii naszych rozmów i w prosty sposób będziemy mogli ponownie nawiązać z nim kontakt.

Gdy rozpoczniemy lekcję z uczniem, możemy wykorzystać różne rozwiązania oferowane przez Skype. Przede wszystkim na ekranie połączenia będziemy widzieć profile ucznia lub uczniów. Możemy zobaczyć też, czy mają wyłączoną kamerę i wyciszony mikrofon.

Dodatkowe możliwości Skype to:

 • wysyłanie wiadomości podczas rozmów wideo i audio
 • przesyłanie zdjęć i plików (np. materiałów edukacyjnych)
 • współdzielenie ekranu(rozwiązanie, jeśli chcemy pokazać uczniowi sposób rozwiązania zadania, ale także aby zobaczyć, jak uczeń radzi sobie z ćwiczeniami.
 • nagrywanie rozmowy

Warunki korzystania z programu

Program jest generalnie bezpłatny. Jeśli za jego pomocą chcemy natomiast przeprowadzić lekcję z wykorzystaniem łączy telefonicznych stacjonarnych lub komórkowych należy wykupić pakiet połączeń telefonicznych. Pakiety są stosunkowo niedrogie. Więcej informacji o dostępnych pakietach: https://www.skype.com/pl/

Clickmeeting.

To  narzędzie służące prowadzeniu kursów i szkoleń online pochodzące z naszego kraju. ClickMeeting został stworzony w 2011 roku w Gdańsku przez firmę GetResponse jako narzędziedo e-mail marketingu, prezentowania sprzedaży produktów i usług klientom rozsianym po całym świecie. Atutem tego rozwiązania jest brak potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania. Lektor wysyła nam link do wydarzenia, po kliknięciu którego dołączamy do lekcji. Program oprócz standardowych możliwości ma możliwości takie jak:

 • transmisja na żywo na Facebooku czy kanale YouTube;
 • udostępnianie pulpitu ucznia;
 • generowanie ankiet i testów;
 • możliwość korzystania z aplikacji mobilnej;
 • tworzenie webinarów;

Warunki korzystania z programu

Przez 30 dni testowych od założenia konta program jest całkowicie bezpłatny. Po 30 dniach wykupujemy wersję Live, Automated lub Enterprise. Licencje zaczynają się od 40 PLN miesięcznie. Przy okresie rocznym mamy zniżkę sięgającą nawet do 20% ceny bazowej.Przy wyższych cenach mamy więcej miejsca na zachowywanie plików w chmurze, możliwość publikowania nagrań na Facebooku czy kanale YouTube.

Zoom

To platforma stworzona w 2011 roku przez Amerykańską firmę z siedzibą w Kalifornii. Na początku 2020 roku w wyniku pandemii  Covid 19 firma odnotowała lawinowy wręcz przyrost użytkowników platformy. Platforma Zoom działa na dowolnym urządzeniu z dostępem do sieci takim jak PC, laptop, smartfon. Umożliwia synchronizację zajęć z naszym kalendarzem np. Outlook lub Gmail, nagrywanie materiałów na dysku urządzenia lub w chmurze. Nauka języka obcego wirtualne z ZOOM posiada szereg pomocnych funkcjonalności, które sprawiają, że nauka odbywa się płynnie i komfortowo. Prowadzący może udostępniać materiały video, prezentacje, jak również pokazywać grafiki.

Dodatkowo

Ponadto lektor pełni także funkcję moderatora dyskusji – udziela głosu, jak również odpytuje etc. W trakcie zajęć przez cały czas możemy aktywnie czatować i wymieniać się informacjami za pomocą funkcji Zoom Chat. Użytkownicy są w kontakcie ze sobą i z lektorem. Dostają powiadomienie o lekcji wcześniej z możliwością dodania jej do swojego kalendarza. Wiele firm ma wykupione wersje programu od wersji Pro do Enterprise i mogą udostępnić platformę swoim pracownikom. Przy zajęciach indywidualnych One to One wersja bezpłatna Basic też jest dobrą opcją.

Warunki korzystania z programu

Aby korzystać z programu należy założyć konto.  Podstawowa wersja Basic programu jest bezpłatna. Możemy również wykupić wersję płatną w pakiecie Pro ( małe zorganizowane grupy), lub wersję Business ( dla firm i instytucji) lub Enterprise ( dla korporacji)

Pakiet Basic to:

 • Możliwość przyłączenia do 100 osób;
 • dostęp bez ograniczeń przy spotkaniach indywidualnych z lektorem – przy większej liczbie osób bezpłatnie możemy wykorzystać tylko 40 minut;
 • możliwość przyłączenia się do lekcji z dowolnego urządzenia;
 • kontrola uczestników przez prowadzącego w zakresie udostępnienia wideo, dźwięku oraz ekranu;
 • czat grupowy;
 • możliwość nagrywania spotkania (wideo lub dźwięk) lokalnie na dysk twardy dowolnego urządzenia
 • szyfrowaną transmisję danych za pomocą Secure Socket Layer (SSL) oraz Advanced Encryption Standard (AES) 256-bit algorytmu.

Wersja pro to wszystkie opcje wersji basic poszerzone o:

 • liczbę osób, które mogą korzystać z tej licencji wzrasta z jednej do dziewięciu;
 • możliwość przyłączenia dodatkowych 100 osób, lub wykupienia dostępu dla większej liczby osób;
 • zarządzanie uczestnikami, możliwość przydzielania ról na spotkaniu;
 • zaawansowane funkcje zarządzania spotkaniem: nagrywanie, czat, szyfrowanie, powiadomienia;
 • kontrolę uczestników przez prowadzącego w zakresie udostępniania wideo, dźwięku i ekranu;
 • analizy i posumowanie spotkań: liczba spotkań, uczestników, terminy i czas ich trwania;
 • spersonalizowany identyfikator dla spotkań, tzw. ID;
 • możliwość nagrywania spotkań w chmurze do 1GB;

integrację ze Skype for Business:

Wsparcie techniczne

Więcej informacji o zoom można uzyskać pod adresem : https://zoom-video.pl/ lub zapisując się na  bezpłatne spotkanie prezentacyjne organizowane we wtorki lub czwartki rano – zapisy na podanej stronie

Microsoft Teams

To bardzo popularny program stworzony w 2017 roku przez firmę Microsoft. W programie lektor łatwo przeprowadzi zajęcia ze słuchaczami. Łatwo udostępni pliki nagrania – w szczególności dokumenty stworzone w programach z pakietu Office. Wszystkie lekcje mogą być zapisane na dowolne urządzenie lub w chmurze. Tak jak Zoom posiada opcje wysyłania wiadomości, czatu grupowego, narzędzie do prowadzenia wideokonferencji ze słuchaczami. Aby z niego skorzystać należy założyć sobie konto na stronach Microsoftu: https://www.microsoft.com/pl. Microsoft Teams  do stycznia 2021 roku oferuje bezpłatne półroczne licencje każdemu rodzajowi użytkowników i płatne wersje programu.

Bezpłatna licencja zawiera:

 • Nieograniczone czasowo funkcje czatu;
 • nielimitowany dostęp do funkcji spotkań online i połączeń wideo;
 • zespołowy i osobisty magazyn plików;
 • udostępnianie plików.

Wersja płatna licencji zawiera:

 • Usługę Office 365 oraz zobowiązanie do rocznego wykupienia licencji z co miesięczną regularnie płaconą kwotą za dostęp;
 • możliwość opieki i założenia serwera poczty e-mail z niestandardowym adresem domeny;
 • korzystanie z pełnych zainstalowanych aplikacji pakietu Office na telefonach, tabletach i komputerach PC lub Mac;
 • uzyskanie dostępu do internetowych wersji aplikacji pakietu Office: Outlook, Word, Excel, PowerPoint, OneNote (oraz Access i Publisher tylko na komputery PC);
 • przechowywanie i udostępnianie plików w usłudze OneDrive ;
 • korzystanie z pomocy technicznej dzięki całodobowej telefonicznej i internetowej pomocy firmy Microsoft.
 • Możliwość zapisywania plików w chmurze

Oprócz nauki z lektorem stacjonarnie czy przez któryś z wymienionych powyżej komunikatorów możemy uczyć się samodzielnie

Nauka języka obcego za pomocą aplikacji internetowych samodzielna z reguły polega na zakupieniu dostępu do platformy lub skorzystania z darmowej aplikacji i wykonywaniu ćwiczeń  samodzielnie. Platform na rynku jest bardzo wiele. Nieraz warto zapłacić niewielką opłatę, aby móc cieszyć się dobrą funkcjonalnością, brakiem wyskakujących reklam czy też wszystkimi poziomami językowymi. Zdarza się bowiem iż platforma bezpłatna jest bezpłatna do pewnego momentu. Kiedy chcemy natomiast skorzystać z bardziej zaawansowanych poziomów lub też wykonać dodatkowe czynności – platforma robi się płatna.

Niewątpliwymi zaletami tej formy nauki języka obcego są:

 • niski koszt zakupu lub jego brak ( choć tej opcji nie polecamy)– ceny zaczynające się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie;
 • elastyczność nauki – uczymy się gdzie i kiedy chcemy;
 • różnorodność form nauki , które możemy dobrać indywidualnie do swoich preferencji;

Wadami takiej metody są:

 • ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Żadna forma do samodzielnej nauki nie zastąpi pracy z lektorem; Edukacja w takiej formie może wiązać się z poczuciem osamotnienia;
 • posiadanie zbyt wolnego łącza lub przerwy w dostawie Internetu mogą prowadzić do ograniczenia nauki;
 • słaba motywacja do nauki. Niektórzy kursanci/studenci mają duży problem z samodzielnym przygotowaniem się czy samodyscypliną;
 • brak osoby, która zweryfikuje naszą wiedzę i poprawi ewentualne błędy.

Nauka języka obcego i zła komunikacja – koniecznie obejrzyj!

Niezależnie jak nauka języka obcego będzie przebiegać, jakie środki i metody wykorzystamy – nie ma idealnej metody typu cód – miód, która spowoduje, iż jak głoszą reklamy ” nauczymy Cię języka w dwa tygodnie “, lub  “po 42 godzinach nauki będziesz rozmawiał w języku obcym”.

Niestety, nasz mózg to nie HDD twardy dysk, na którym w kilka minut z łatwością zapiszemy wszystkie dane językowe. Ich przetwarzanie to proces długotrwały. Szybka nauka języka obcego to nauka intensywna. Nauka języka obcego nie może być przykrym obowiązkiem, ale fajną, pełną radości przygodą.

Motywacja do nauki języków nie może spadać, ale wzrastać każdego dnia, aż do momentu, w którym „mowa obca” w końcu przestanie być obca. Nauczyciel pełni w niej rolę instruktora, moderatora i asysty. Nauczyć się musimy sami! Im więcej poświęcimy czasu, tym szybciej i efektywniej poznamy upragniony język.

Nauka języka obcego w Lingua Nova 22 584 – 10 – 10 lub, mail : kursy@linguanova.com.pl

 Poznaj Języki! Zrozum Ludzi!. Bo sukces zaczyna się od komunikacji!

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum