Poznawanie języka! Bo sukces zaczyna się od komunikacji!

23 stycznia 2020
Poznawanie języka
5/5 - (41 votes)

Poznawanie języka  – brzmi znajomo!

Poznawanie języka nie jest łatwe. Uczyłem się w szkole, uczyłem się na studiach, uczyłem się w pracy. Uczę się już tyle lat i nic. Mam wrażenie, że stoję ciągle w miejscu.  Brzmi bardzo znajomo? No właśnie – poznawanie języka to zmora prawie dla każdego – no może z wyjątkiem nielicznych przypadków.

Językowa Wieża Babel

Policzenie języków, tak jak i zrozumienie ludzi jest bardzo trudne. To tak jak byśmy chcieli policzyć gwiazdy, czy chmury na niebie. Szacuje się, iż w dzisiejszym świecie mamy ponad 6000 języków. Zdarza się, że w jednym państwie mamy do czynienia często z wieloma odmianami i dialektami tego samego języka.

Niestety coraz częściej języki regionalne (rzadkie) są wypychane przez języki popularne (można je nazwać imperialne), które rozprzestrzeniły się na świecie poprzez podbój silniejszych gospodarczo i militarnie państw.

Mamy również wiele różnych dziwnych języków o których piszemy – tutaj

A jak z tą wieżą Babel było?

Według relacji Biblii, bo tylko na niej możemy się tu oprzeć, wieżę Babel zaczęto budować w harmonii i ze zrozumieniem, gdyż wszyscy ludzie porozumiewali się jednym językiem. Wieża miała sięgać aż do samego nieba. Bóg Jahwe sprzeciwił się jednak planom budowniczym wieży.

Nie podobało mu się, że wszyscy mówią tym samym językiem – bał się, że w przyszłości może to doprowadzić do problemów. Pomieszał im więc języki i podzielił ludzi na różne narody. Tym samym zastopował budowę wieży.

I zrobił się bałagan.

No właśnie. Od tego czasu ludzie zgłębiają tajniki nauki języków obcych. Szukają cudownych metod, które nauczą ich języka w dzień, tydzień czy miesiąc. Po takim okresie, w większości przypadków okazuje się, że szybkie metody nie działają i zostajemy po prostu ze świadomością straconego czasu.

Jak mantra należy powtarzać, iż nauka to systematyczność.

Systematycznie powtarzany materiał (5 – 15 minut) dziennie, albo 10-30 minut, co drugi dzień, może zapewnić nam naprawdę wspaniałe efekty. Mniejsze dawki wiedzy są lepiej przez nas przyswajane – mózg pracuje wówczas dużo efektywniej, a my nie męczymy się tak szybko.

Praca z lektorem również powinna być systematyczna, a optymalną częstotliwością zajęć są spotkania 2 razy w tygodniu po 90 minut. Regularne zajęcia z lektorem oraz praca własna przyniosą spodziewane efekty, a nawet przerosną nasze oczekiwania.

Językowe zanurzenie.

Często słyszymy – wyjadę na miesięczny kurs do Anglii i uda mi się poznać język.

Efekty wzrostu naszych kompetencji językowych zależą od wielu czynników, m. in.  naszego zaangażowania, chęci samodoskonalenia, ale również i predyspozycji językowych. Nauka języka jest umiejętnością nad którą pracuje się latami i stale trzeba ją rozwijać, tym bardziej, że każdy język jest tworem żywym i stale będzie się zmieniał.

Osobiście znałem osobę, która po 25 latach pobytu w Londynie potrafiła do swojego męża Anglika powiedzieć „Harry go home”.  Faktem jest, że tzw. językowe zanurzenie absolutnie pomaga w rozwijaniu umiejętności językowych.

W procesie nauki języka na pewno sami możemy zrobić wiele – i to bez ponoszenia wysokich kosztów (2 tygodniowy wyjazd językowy w zależności od ilości godzin dydaktycznych to wydatek od 5000 do 10000 PLN). Jeśli lubimy oglądać filmy w kinie, to starajmy się nie patrzeć na napisy tłumaczeniowe.

Wiem, że czasami jest trudno i aż korci żeby to zrobić – ale na pewno można od tego nawyku się uwolnić. Jeśli oglądamy filmy w telewizji, sprawdźmy, czy w ustawieniach jest możliwość odtwarzania filmu w wersji oryginalnej – zróbmy to! Jeśli słuchamy muzyki, wsłuchajmy się w słowa, po czym koniecznie je sprawdźmy!

Wielu ludzi twierdzi, że właśnie dzięki miłości do muzyki dobrze opanowali język obcy. Czytajmy zagraniczne książki i prasę. Nawet jeśli normalna literatura jest dla nas trudna, to z łatwością zdobędziemy prostsze książki, albo nawet książki dla dzieci. W ten sposób możemy systematycznie poszerzać zasób swojego słownictwa.

Jeśli mamy swoje hobby lub zainteresowania, możemy je rozwijać poprzez oglądanie kanałów obcojęzycznych na youtube lub w innych mediach. Znajdziemy tam setki, a może i tysiące filmów na interesujący nas temat.

Poznawanie języka – Poznaj języki! Zrozum ludzi!

Język obcy to komunikacja i poznawanie ludzi – dlatego nie bez przyczyny naszym mottem jest “Poznaj Języki! Zrozum ludzi.  Z badań wynika, że osoby, które lubią rozmawiać i są komunikatywne mają mniejsze problemy przy uczeniu się języków obcych. Język to przede wszystkim komunikacja werbalna.

Jeśli ktoś lubi dużo mówić i będzie w związku z tym mówił w języku obcym sporo, to używając go częściej, będzie się szybciej uczył. Dlatego warto wykorzystać czas z naszym lektorem właśnie na rozmowę. Przygotujmy interesujący nas temat i poprośmy lektora, aby rozmowa dotyczyła interesujących nas zagadnień.

Im częściej będziemy mówić, tym łatwiej będzie nam to przychodzić. Również, jeśli widzimy obcokrajowca, spróbujmy z nim porozmawiać. Dobrym rozpoczęciem konwersacji jest po prostu zapytanie skąd pochodzi dana osoba. Zagraniczni podróżujący często szukają kontaktów z mieszkańcami odwiedzanego kraju. Będąc na urlopie ma czas na konwersację z nami. Wykorzystajmy  szansę – postarajmy się jej opowiedzieć o nas i naszej pięknej historii – naprawdę warto!

Poznawanie języka i stawianie sobie celów.

Wszyscy wiemy o stawianiu sobie celów, ale w rzeczywistości większości z nas wychodzi to różnie, dlatego przypominamy, iż szczególnie w nauce języków obcych warto to robić.

Metod,  jak wszystkiego jest wiele, ale najbardziej chyba zapada metoda SMART, co po angielsku znaczy MĄDRY – no i znamy dodatkowe słowo po angielsku 😉

SMART to :

  • SPECIFIC (Skonkretyzowany)  – jego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne np: nauczę się
  • MEASURABLE (Mierzalny)  – a więc tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu, np: 10
  •  ACHIEVABLE (Osiągalny) – cel zbyt ambitny podkopuje wiarę w jego osiągnięcie dlatego powinien być możliwy do realizacji np: 5 słów z języka angielskiego dziennie,
  • RELEVANT (Istotny)  – cel powinien być ważnym krokiem naprzód, jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował,
  • TIME-BOUND (Określony w czasie)  – cel powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy np: w ciągu 2 dni.

Mamy kolejną dobrą wiadomość  – poznawanie języka zakończyli Państwo na kolejnych 5, naprawdę wartościowych, słowach po angielsku 😉

 

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum