Najdziwniejsze języki świata- ciekawostki

7 września 2020
Najdziwniejsze języki świata
5/5 - (19 votes)

Czy wiesz, że na świecie mówi się obecnie aż w 7 tysiącach języków? Niektóre z nich są naprawdę przedziwne i niemożliwe do naśladowania przez Europejczyka. Co więcej, Europejczyk nie potrafi rozróżnić praktycznie żadnych dźwięków, które w nich występują. Czasem ciężko nam nawet uwierzyć, że zostały one stworzone. Badania wykazują, że większość z nich w ciągu najbliższych 100 lat zostanie zastąpiona przez języki bardziej standardowe i częściej używane. Mało kto wie, że na świecie istnieją też języki bez wymawianych słów lub języki artystyczne, a jeden z nich ma nawet zmyśloną historię! Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się które z języków to najdziwniejsze języki świata, zanim znikną one z naszej planety.

Silbo- język bez słów

Okazuje się, że najdziwniejsze języki świata mogą też być wygwizdywane. Takim właśnie językiem jest silbo. Jest to język gwizdany używany przez 20 tyś mieszkańców jednej z Wysp Kanaryjskich, La Gomery. W 2009 roku został wpisany na listę UNESCO jako dziedzictwo niematerialne. Pochodzi jeszcze z antyku, a ściślej z czasów sprzed naszej ery.

Język silbo tajemniczego plemienia w Europie symbolizuje dziś najdziwniejsze języki świata

Język Silbo wynaleźli na swój użytek Guanches. Nie wiadomo do końca skąd przybyło plemię Guanchów. Co prawda badania archeologiczne dowodzą, że pochodzili oni z Afryki, ale genetyka temu zaprzecza, bo wykazała że byli blondynami o niebieskich oczach. Krajobraz La Gomery przypomina krajobraz Ameryki Południowej- strome, wysokie góry oświetlone ostrym słońcem i zarazem spowite gęstą mgłą. Język silbo wynaleziono, aby porozumiewać się ze sobą na tych ogromnych górskich przestrzeniach. Zdało to egzamin, ponieważ podczas gdy język mówiony w wysokich górach można usłyszeć na 200 metrów, język gwizdany jest słyszany aż na 8 km!

Język Silbo- na przekór Rzymianom i Hiszpanom

Mało kto wie, że istnieje też inna teoria na temat powodu wymyślenia języka silbo. Otóż Hiszpanie z La Gomery twierdzą, że ich przodkowie zostali zmuszeni do porozumiewania się językiem gwizdanym, bo przybyli w czasach antycznych Rzymianie obcinali im języki. W każdym razie, język silbo umożliwił Guanchom porozumiewanie się między sobą w czasach najazdu Hiszpanów i walk z hiszpańskim najeźdźcą.

Język silbo reprezentuje najdziwniejsze języki świata, ale ty możesz go zrozumieć!

Dziś język silbo jest wielką atrakcją wyspy La Gomera. Wiesz, że ma tylko 2 samogłoski i 4 spółgłoski? Od roku 2001 dzieci obowiązkowo uczą się go w szkołach. Od kilku wieków naśladuje on dźwiękami intonację języka hiszpańskiego, aczkolwiek użytkownicy języka silbo są tak wprawieni, że potrafią też naśladować inne języki. Naukowcy potwierdzili, że język gwizdany jest tak odbierany prze mózg ludzki jak język mówiony. Odwiedzając La Gomerę, będziesz mieć okazję sam się o tym przekonać. W gomeryjskich restauracjach odbywają się pokazy języka silbo, o ile nie usłyszysz go na wyspie już dużo wcześniej! Rozmówcy witają gości restauracji w różnych językach europejskich wygwizdanych według zasad języka silbo. Usłyszysz też powitanie po polsku. Następnie rozwiązują różne zagadki i pokazują sztuczki porozumiewając się między sobą. Jak już załapiesz ten język, weź koniecznie udział w językowych zabawach! Zatem odwiedź Gomerę i sam zobacz, że najdziwniejsze języki świata są w zasięgu twojej ręki.

O!Kung!- język mlasków

Członek plemienia !Kung, Namibia

Język O!Kung!, inaczej nazywany językiem sekelele, jest używany w Angoli i Namibii. Należy do rodziny języków mlaskowych. Zawiera aż 48 odgłosów, które można porównać do mlaskania. Nawet wykrzyknik jest mlaskiem! Również pod względem ilości spółgłosek jest jednym z najbardziej skomplikowanych języków świata. Ponadto, jest językiem tonicznym, składającym się nie tylko z mlasków, ale też z samogłosek nosowych.

Językoznawcy podejrzewają, że język mlaskowy był pierwszą formą komunikacji, którą się posługiwał rodzaj homo. Mało kto wie, że wybitnym specjalistą badającym języki mlaskowe był Polak, Roman Stopa. W latach 30-tych prowadził wnikliwe badania nad językiem O!Kung!  Bez wątpienia język O!Kung! reprezentuje najdziwniejsze języki świata, którymi ludzie posługują się do tej pory. Przetrwał dzięki temu, że życia plemienia !Kung nigdy nie zakłóciły wpływy cywilizacji. Obecnie około 5600 osób mówi tym językiem.

Plemię !Kung

Nazwa !Kung oznacza w języku tubylców „lud”. Do lat 1970-tych ludzie !Kung zajmowali się zbieractwem i łowiectwem. Dziś są farmerami, uprawiają rośliny i hodują zwierzęta. Chociaż są plemieniem pokojowym wskaźnik zabójstw jest wśród nich nawet większy niż w Nowym Jorku. To dlatego, że cudzołóstwo jest karane śmiercią. Europejczycy zobaczyli po raz pierwszy ludzi !Kung dopiero w XVI wieku. Czy wiesz, że komedia Bogowie są szaleni przedstawia właśnie lud !Kung? Główny bohater, który nigdy nie miał styczności z cywilizacją znajduje nagle zrzuconą z samolotu butelkę po coca-coli i dochodzi do wniosku, że jest ona darem od bogów. Ponieważ tajemnicza rzecz staje się przedmiotem sporów, bohater wyrusza w podróż, aby oddać ją z powrotem bogom.

Język jawajski- najdziwniejsze języki świata nie zaskakują tylko wymową, gramatyką, składnią czy słownictwem

Gdy słyszymy słowo “język” przychodzi nam na myśl wymowa, słownictwo, gramatyka i składnia zdania. Natomiast język jawajski to dowód na to, że najbardziej oryginalne języki świata mogą cię zadziwić czymś zupełnie innym. W tym języku fenomenem jest to, że jest on potrójny. Dzieli się na trzy warianty z innymi słowami, akcentem, składnią oraz gramatyką.

Dlaczego aż na trzy? Ponieważ mieszkańcy wyspy Jawa zupełnie inaczej zwracają się do przyjaciół, inaczej do pracodawcy, a jeszcze inaczej rozmawiają na ulicy. Także opanowują oni od dziecka aż trzy języki, żeby swobodnie funkcjonować w swojej społeczności. Ponadto, znają oni też język indonezyjski, którego używają w kontaktach handlowych.

Język jawajski dowodem na to, że najdziwniejsze języki świata nie muszą wymierać

Jawa to najgęściej zaludniona wyspa Indonezji i zarazem jeden z najbardziej zaludnionych zakątków świata. Na 1 km2 przypada tu aż 1026 mieszkańców! Wyspa jest tak zaludniona, że rząd Indonezji prowadzi działania mające na celu przesiedlenie części ludności na pobliskie, mniej zatłoczone wyspy. Językiem jawajskim mówi tu 85 mln ludzi ze wszystkich 130 mln mieszkańców Jawy. To dowód na to, że najdziwniejsze języki świata mogą być używane przez sporą liczbę osób. Wcale nie muszą być aż tak rzadkie jak by się mogło wydawać.

Pirahã- język pozbawiony liczebników, kolorów i jakiejkolwiek logiki

Językiem pirahã mówią Indianie z brazylijskiej części dżungli amazońskiej. Jest ich około 300 osób, co znaczy,że w przeciwieństwie do języka jawajskiego pirahã jest językiem niezwykle rzadkim, któremu grozi wymarcie. Jego fenomenem jest to, że według rozumowania Europejczyka język jest kompletnie pozbawiony jakiejkolwiek logiki. Brakuje w nim liczebników oraz liczby mnogiej, istnieją tylko określenia “dużo” i “mało”. Nie ma też określeń na kolory, nawet tych podstawowych jak np. zielony, czerwony, czy niebieski.

Są one zastępowane przymiotnikami “ciemny”, “brudny”, “jasny”. Na dodatek, Indianie Pirahã nie nazywają członków rodziny poza swoimi rodzicami. Istnieje tylko jeden termin określający matkę i ojca zarazem, natomiast nie ma żadnego określenia na ciocię, wujka, dziadka, siostrzeńca, itd. Zaskakujące jest to, że Indianie Pirahã całkowicie zrezygnowali ze słów i wyrażeń grzecznościowych mających na celu podtrzymanie kontaktu czy nawiązanie relacji z rozmówcą (“cześć”, “jak się masz?”, “dziękuję”, itd). Brakuje również zdań złożonych.

Język pirahã– z jednej strony bardzo uproszczony, z drugiej bardzo skomplikowany

Na pierwszy rzut oka pirahã pasowałby bardziej do kategorii najbardziej uproszczone języki świata niż najdziwniejsze języki świata. Wydawać by się bowiem mogło, że to język bardzo prymitywny, gdyby nie to, że ma niesamowicie bogate słownictwo określające lokalne rośliny i zwierzęta a czasowniki odmieniają się przez aż 16 kategorii. I tutaj znowu brakuje logiki, bo przy tak skomplikowanej odmianie czasowników rzeczowniki i zaimki nie odmieniają się przez nic. Dodatkowo może nas zadziwić to, że plemię Pirahã nie zna sztuki, ani nawet swojej historii. Historia plemienia sięga tak daleko jak pamięć najstarszych jego członków.

Język talossański- zaskoczy cię nie swoją formą, ale…historią

Nie wszystkie najdziwniejsze języki świata powstały w sposób naturalny. Niektóre są wytworem bujnej wyobraźni, logiki oraz inwencji twórczej współczesnego człowieka. Do takich języków zalicza się między innymi język esperanto, język simlish (używany przez Simów w grze komputerowej) oraz język talossański. Ten ostatni to język artystyczny. Stworzył go w roku 1979 14-letni chłopiec, Robert Ben Madison.

Madison założył wirtualną mikronację, którą nazwał Królestwem Talossy a sam mianował się jej Królem Robertem I. Mikropaństwo obecnie liczy kilkuset obywateli, przy czym jego obywatelem można zostać dopiero gdy się ukończyło 14 lat. W dosłownym tłumaczeniu nazwa Królestwo Talossy oznacza po fińsku “królestwo wewnątrz domu”, jako że Madison stworzył je w swoim pokoju. Chłopak wraz ze swoimi przyjaciółmi wymyślił historię, kulturę i język swojego wirtualnego państwa. Liczba obywateli wzrosła, gdy popularne gazety, takie jak New York Times, zaczęły pisać o Księstwie Talossy.

Język talossanśki- podstawowe zasady

Najdziwniejsze języki świata nie zawsze muszą być skomplikowane. Talossański jest logicznym językiem fikcyjnym ze szczegółowo opisanymi zasadami. Pieczę nad językiem sprawuje specjalny Komitet do Spraw Użycia Języka powołany przez samego Roberta Madisona. Słownictwo opiera się głównie na języku francuskim, alfabet jest łaciński, chociaż występują litery z języka niemieckiego i islandzkiego.

Istnieje 35 tyś słów podstawowych i 121 tyś słów pochodnych. Tworząc ten język Madison również opierał się na języku oksytańskim, nazywanym w Polsce również językiem prowansalskim (język z rodziny romańskiej, funkcjonuje na terenie południowej Francji, hiszpańskich Pirenejów i Katalonii). Dziś istnieje nawet gra Scrabble w języku talossańskim!

Gdy już wiesz, które to najdziwniejsze języki świata, poznaj teraz najpopularniejsze języki w usługach tłumaczeniowych!

 

 

 

 

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum