Poznawanie języka obcego – metody osiągnięcia celu

25 października 2019
5/5 - (24 votes)

Poznawanie języka obcego – jak robić to skutecznie?

Przedstawiamy poniżej pierwszą część poradnika, który usprawni  i uprzyjemni proces uczenia się wybranego przez nas języka.
Zacznijmy jednak przede wszystkim od pytania „czym jest uczenie się”. Każdy z nas intuicyjnie wie, jaka jest odpowiedź, ale warto zwrócić uwagę na bardziej oficjalną definicję, która mówi ” iż uczenie się to proces poznawczy prowadzący do modyfikacji zachowania osobnika pod wpływem doświadczeń, co zwykle zwiększa jego przystosowanie do otoczenia.”
Pamiętając o tym, spróbujemy wykorzystać tę wiedzę do ulepszenia jakości naszej nauki języków.
Oczywiście organem nadzorczym koordynującym cały proces jest nasz komputer – czyli mózg.
Które jego części odpowiadają za poznawanie języka obcego opisaliśmy w poprzednim artykule ,więc w tu zajmiemy się praktyką.

Od czego zacząć?
Ludzka natura lubi uporządkowanie więc powinniśmy rozpocząć od celu nauki i tego  dotyczy pierwsza część naszego poradnika.

Wyznaczanie celów przy poznawaniu języka obcego

  1. Wyznacz swój cel precyzyjnie. Bardzo ważne jest świadome podejście do nauki
    i poznawania języka obcego, co pozwala na skuteczniejsze planowanie
    i osiąganie zamierzonych, bądź nawet przekraczających nasze oczekiwania rezultatów.
    – Jeżeli wybieramy się za kilka miesięcy na wakacje do np. jednego
    z hiszpańskojęzycznych krajów Ameryki Południowej, to zdecydowanie nie musimy opanowywać słownictwa biznesowego w języku hiszpańskim. Skupmy się na języku codziennym i – to bardzo ważne – poznajmy kontekst kulturowy miejsca, do którego się udajemy. Spotkamy się z inną mentalnością mieszkańców Andaluzji, a z inną w Argentynie. Pamiętajmy o tych różnicach kulturowych, gdyż unikniemy wtedy wielu nieporozumień.
    – Świetnie sprawdzają się cele krótkoterminowe – „umawiajmy się” ze sobą,
    że dziś nauczymy się “x” słówek.
    – Warto zainwestować też czas w określenie celu długoterminowego – np. do końca przyszłego tygodnia opanuję 3 formy czasowników.
    – “Deadline” – słowo, które być może nie kojarzy się najlepiej, ale niezwykle istotne jest sprecyzowanie momentu zakończenia poszczególnych etapów nauki języka.
    – Unikajmy ogólników – wyznaczajmy sobie klarowne i jasno określone cele, rezygnujmy z założeń typu „zrobić postęp w nauce języka”.

Uzbrojeni w powyższe przygotowania możemy przystąpić do realizacji naszego celu.

Osiąganie celów przy poznawaniu języka obcego

  1. Jak osiągnąć wyznaczony cel? Jakich narzędzi użyć, by zwiększyć swoją efektywność i usprawnić proces nauki.
    – Zmysł wzroku pełni ogromną rolę w nauce języka. Warto o tym pamiętać
    i umieścić listę swoich priorytetów na widocznym miejscu, tak abyśmy ją ciągle widzieli. Możemy ustawić sobie przypomnienie w telefonie, lub skorzystać
    z przypomnienia z naszej platformy e-learningowej 
    – Ważne jest, abyśmy każdego dnia znaleźli czas na naukę. Ideałem byłoby 30 – 60 minut dziennie, ale każdy czas poświęcony na poznawanie języka obcego
    i jego utrwalanie jest cenny. Pamiętajmy, że nauka w tym przypadku, to nabycie
    i trenowanie umiejętności. Można porównać ten proces do jazdy na nartach, nurkowania, czy gry na muzycznym instrumencie. Im częściej będziemy się uczyć i powtarzać, tym efekt będzie lepszy.
    – Powinniśmy mieć świadomość, w jaki sposób się uczymy. Czy wolimy słuchać, czytać, czy też może pisać. Rozpoczynając naukę z naszymi Studentami, zawsze na początkowym etapie określamy predyspozycje językowe za pomocą specjalnie zaprojektowanego testu, który daje wiedzę zarówno nauczającemu i nauczanemu.
    Jesteśmy wówczas w stanie doprecyzować i ściśle zaprojektować dalsze etapy nauki.
    – Zdarza się, że cele, które sobie wyznaczyliśmy są nieco zbyt ambitne. Modyfikujmy je i dostosowujmy do naszego tempa uczenia się języka, bądź czasu, który na naukę możemy przeznaczyć. Stosujmy ten system także w przypadku, gdy nie doceniliśmy swoich możliwości i poznawanie języka obcego idzie nam zbyt łatwo. Liczy się ostateczny efekt i warto dostosować dynamikę nauki do naszych predyspozycji, abyśmy poznali język, którego się uczymy, w optymalny oraz w przyjemny sposób.

    Nagrody 🙂

    – Proces nauki wymaga również małych nagród i nie możemy o nich zapominać. Wykreślajmy z listy już osiągnięte cele. Pokaże nam to, jaki postęp zrealizowaliśmy i zmotywuje nas to do dalszej pracy.
    – Na koniec jeszcze jedna rada, ale równie ważna jak inne –  powinniśmy kupić sobie prezent. Poznawanie języka obcego, oprócz całej przyjemności, która jej dotyczy, jest także pracą więc warto się docenić i sprawić sobie jakiś symboliczny upominek, zamykając tym pewien, wyznaczony przez nas etap nauki.

Pierwsza część za nami. Uporządkowanie fundamentów i doprecyzowanie wszystkich aspektów rozpoczęcia nauki zaowocuje tym, że poznawanie języka obcego będzie efektywniejsze, przyjemniejsze i ciekawsze oraz łatwiej nam będzie czerpać z nauki zabawę, a o tym nie możemy zapominać – nauka języka jest przecież przede wszystkim  właśnie, wypełnioną możliwościami, zabawą.


Szukaj

Archiwum