Distance Learning – jak i czym to się je?

25 marca 2020
distance learning
5/5 - (28 votes)

Skazani na distance learning?

Modne ostatnio chińskie przysłowie „obyś nie żył w ciekawych czasach” znajduje swoje wyjaśnienie w obecnej rzeczywistości. Nie będziemy się rozwodzić  na temat społecznych, ekonomicznych i kulturowych skutków pojawienia się koronawirusa. Zajmują się tym inni. My natomiast skupimy się na tym, na czym się znamy, a mianowicie na szkoleniach językowych np: online .

Nie da się ukryć, że nastąpiły duże zmiany w sposobie funkcjonowania każdego z nas. Większość naszych aktywności wykonujemy zdalnie, często w zaciszu swojego mieszkania. Wszyscy epidemiolodzy zgodnie twierdzą, że z wirusem „walczy się z własnego domu”, czyli po prostu z niego nie wychodząc.

Współczesne technologie pomagają nam zminimalizować skutki, tej, jakby nie patrzeć, niespodziewanej sytuacji. Możemy nadal pracować, nadal ze sobą rozmawiać, ba możemy nawet wybrać się na wycieczkę do muzeum, czy też uczestniczyć w koncercie np. Filharmonii Berlińskiej. Możemy się też uczyć i tu pojawia się opcja tzw: “distance learning”.

Distance learning – koncepcja z przestrzenią w tle.

Koncepcja „distance learning”, czyli nauczania na odległość, liczy sobie niemalże 300 lat. Już w XVIII wieku, w USA, zarejestrowano pierwsze ogłoszenie o nauczaniu korespondencyjnym. Rozwój tego trybu nauki był w dużej mierze uzależniony od rozwoju technologicznego.

Wraz z powstawaniem nowych mediów i technologii, modyfikowano oraz ulepszano system nauki na odległość. Toteż np. wynalezienie filmu zaowocowało stworzeniem pierwszych edukacyjnych materiałów, zarejestrowanych na taśmie. Nie chcemy Państwa zanudzać historią mediów, ale warto pamiętać, że edukacja i technologia zawsze szły ze sobą w parze.

Jeżeli dodamy do tego ludzką kreatywność i inwencję, możemy wówczas bardziej zrozumieć genezę powstania tak wielu malowniczych form edukacji. Do pewnego czasu wszelkie tryby nauki w systemie “distance learning” były rozproszone. Trwało to do chwili, kiedy w naszym życiu pojawił się Internet.

Nie da się ukryć, że World Wide Web to kamień milowy w historii ludzkości. Zmieniło się wszystko, a ze wszystkim zmieniła się też edukacja.

Distance learning – świat nieograniczonych możliwości

 

Internet spaja wszelkie możliwe formy nauki na odległość. Z kilku z nich zrezygnowaliśmy, gdyż nie mają po prostu racji bytu. Inne zostały zmodyfikowane, zestawione ze sobą, dzięki czemu pojawiają się w świeżych kontekstach i jako element składowy nowych form edukacji.

Ponownie wrócimy do znanego nam najbardziej obszaru – czyli do kursów językowych. Najpopularniejszą formą nauki języków na odległość są zdecydowanie lekcje wirtualne zwane online. Distance Learning w Ogólnopolskiej Grupie Językowej to bardzo rozbudowany segment nauczania.

Czujemy się w obowiązku zaznaczyć w tym miejscu, że nic nigdy nie zastąpi tradycyjnych zajęć z żywym, fizycznie obecnym, lektorem. Obecna sytuacja epidemiologiczna wymaga od nas jednak, abyśmy bardziej się skupili właśnie na nauczaniu zdalnym. W tej chwili nastały czasy distance learning i nie mamy innego wyjścia, jak tylko się z tym faktem pogodzić. Nie jest też to wcale nieprzyjemne i staramy się to traktować bardziej jako szansę, niż zagrożenie.
Jak zatem uczymy języków przez Internet? Oto kilka opcji:

Tradycyjny i popularny komunikator Skype.

Dotychczas używaliśmy go raczej, jako narzędzie do komunikowania się z rodziną, lub znajomymi mieszkającymi poza granicami. Okazuje się, że stary dobry Skype  doskonale sprawdza się jako opcja w nauce typu distance learning. Posiada szereg przydatnych funkcjonalności, które mogą zostać wykorzystane do zaprojektowania skutecznego kursu językowego.

Aby lekcja mogła się odbyć potrzebujemy:

1. Dostępu do Internetu;
2. Odpowiedniego narzędzia – smartfon/tablet/laptop/komputer;
3. Opcjonalnie słuchawek i mikrofonu;
4. Zainstalowanej aplikacji Skype najlepiej z naszych stron internetowych w prawym górnym rogu obok ikonek społecznościowych;
5. Uśmiechu i dobrych chęci :).

Distance learning poprzez webinar

W swojej ofercie posiadamy również doskonałą i intuicyjną aplikację webinarową, która  się od Skype’a nieco różni, ale również doskonale sprawdza się w edukacji językowej. Mowa tu o programie ClickMeeting, Microsoft Teams czy też Zoom. Oprócz szeregu interesujących i prostych w obsłudze funkcjonalności, warto podkreślić fakt, że nie musimy instalować żadnego oprogramowania. Lektor tworzy „wydarzenie” – czyli lekcję i zaprasza nas poprzez wysłanie linku, po kliknięciu którego dołączamy do zajęć.

Aby zajęcia mogły się odbyć potrzebujemy:

1. Oczywiście dostępu do Internetu;
2. Narzędzia – ponownie – smartfon/laptop/komputer/tablet;
3. Opcjonalnie słuchawek i mikrofonu;
4. Ponownie uśmiechu i dobrych chęci :).

Obie opcje świetnie sprawdzają się zarówno podczas kursów grupowych, jak i indywidualnych.

Distance learning to również e-learning.

 

Do znudzenia będziemy powtarzać, że jest to świetna forma nauki języka, ale kiedy potraktujemy ją jako dodatek do głównych zajęć. W Ogólnopolskiej Grupie Językowej Lingua Nova rekomendujemy system blended learning. Jest to także ciekawa forma kursów, gdyż łączy ze sobą zajęcia z lektorem oraz samodzielną pracę, właśnie poprzez e-learning.

Lekcje z lektorem mogą się odbywać tradycyjnie – spotykamy się na żywo, fizycznie oraz poprzez Internet i wówczas mamy dostępne możliwości wyżej wspomnianych lekcji wirtualnych. E-learning ma jeszcze kolejną zaletę,. Otóż możemy uczyć się samodzielnie w niemalże każdej sytuacji. Zatem podróż tramwajem, bądź pociągiem, możemy wykorzystać na poznawanie języka. Jest to taki „distance learning” w ruchu.
Nasze rozwiązania e-learningowe w Lingua Nova także nie wymagają instalacji oprogramowania. Wszystkie systemy działają na wszelkich przeglądarkach internetowych, zatem nie musimy ściągać żadnych aplikacji.

Czego potrzebujemy do e-learningu?

1. Dostępu do Internetu;
2. Narzędzia – komputer/laptop/smartfon/tablet;
3. Uśmiechu i dobrych chęci :).

Distance learning pozwoli nam zachować ciągłość nauki w czasach izolacji.

Obecna sytuacja nie jest łatwa. My też ją odczuwamy i tym bardziej się cieszymy, że wypracowaliśmy przez lata odpowiednie procesy i uruchomiliśmy odpowiednie narzędzia do nauki języków przez Internet. Dzięki temu możemy teraz zaproponować naszym Klientom skuteczną alternatywę w tych trudnych czasach.

Widzieliśmy ostatnio ciekawą reklamę jednego z popularniejszych napojów gazowanych, która brzmiała „staying apart is the best way to stay united”. Marzy nam się, że wszyscy i w dobrym zdrowiu powrócimy do tej „nieciekawej” normalności, ale, aby do tego doszło, jest chyba konieczne, byśmy przez chwilę pobyli właśnie „apart” – czyli osobno.

Dotyczy to tylko i wyłącznie świata fizycznego. Świat wirtualny daje nam szansę, abyśmy pozostali „united”. Jesteśmy bardziej niż przekonani, że, w miarę możliwości, zachowanie naszej rutyny zawodowej i edukacyjnej będzie miało dobroczynny wpływ zarówno na nas samych, jak i na świat. Jeżeli nauka języków jest tej rutyny częścią, czas może przejść właśnie na tryb „distance learning”.

 

Zapraszamy do kontaktu z nami 22 584 – 10 – 10 lub, mail : kursy@linguanova.com.pl. Z chęcią wybierzemy z  Państwem optymalną formę nauki online na te trudne czasy.

 Poznaj Języki! Zrozum Ludzi!. Bo sukces zaczyna się od komunikacji!

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum