Nowoczesny Lektor – gdzie go znaleźć?

23 kwietnia 2020
Nowoczesny lektor
5/5 - (16 votes)

Kim jest nowoczesny lektor i czy ktoś taki naprawdę istnieje?

Pojęcie nowoczesności ma wiele definicji. Zapewne każdy z nas ma również swoją; na własny użytek. Natomiast, kiedy wchodzimy w sferę edukacji językowej, możemy nieco bardziej to zagadnienie doprecyzować. Nauka języków obcych rządzi się własnymi prawami, ma swoją odrębną specyfikę i wymogi.

Oczywiście bez przesady – nie różni się aż tak bardzo od np. nauki historii, ale na pewnych poziomach nie możemy już powiedzieć, że są tym samym. W nauczaniu języków obcych używa się określonych narzędzi oraz metod wypracowywanych latami przez teoretyków, metodyków i specjalistów językowych.

Natomiast nie da się ukryć, że jesteśmy w tej chwili w okresie transformacji cyfrowej. Jak zatem te tradycyjne metody przełożyć na nowe realia? Właśnie w tym miejscu pojawia się nasz „superbohater”  czyli nowoczesny lektor.

Nowoczesny lektor musi być na czasie

Zawsze powtarzamy, że kluczowi w naszej pracy są właśnie lektorzy. Jako Ogólnopolska Grupa Językowa mamy bardzo precyzyjne i wymagające standardy podejmowania współpracy z lektorami, ale o tym może za chwilkę. Jednym z ważniejszych  dzisiejszych wyzwań, które przed nauczycielem  języka obcego stoją, to zdolność adaptacji do błyskawicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Rzeczywistości, która oferuje mnóstwo, bardzo ciekawych, ale też ciągle nowych technologicznych możliwości. Nowoczesny lektor, aby skutecznie uczyć kogoś, musi koniecznie uczyć się skutecznie sam. “Stety”, bądź niestety, ale nie ma wyjścia. Współczesny rynek szkoleń językowych jest  tak nasycony, że, aby wyjść naprzeciw potrzebom Klienta, trzeba cały czas się uczyć ( rozwijać). Analogowe rozwiązania, które świetnie działały przez lata, już nie wystarczają. Teraz jest czas, aby zaimplementować je w narzędzia cyfrowe. Do tego potrzeba „otwartej głowy” i chęci. Taką postawą cechuje się właśnie nowoczesny lektor.

Nowoczesny lektor wykorzystuje nowoczesne aplikacje

Nowoczesny lektor to przewodnik po cyfrowym świecie wirtualnych lekcji językowych

Mnogość wirtualnych opcji szkoleniowych może niedoświadczonego eksploratora onieśmielić, zniechęcić, a nawet też przestraszyć. Jeżeli samodzielnie chcemy rozpocząć naukę języka, możemy popaść w matnię niezdecydowania i słynnym stanem zwanym „fear of loss”. O tym, jak wybrać dobrą szkołę językową już kiedyś pisaliśmy.

Teraz przypomnimy tylko, że oprócz doskonałych referencji, doświadczenia i chęci, kluczowy jest tu właśnie nowoczesny lektor. To właśnie lektor jest ambasadorem danej szkoły i to, jak jest przygotowany i świadomy dostępnych rozwiązań, świadczy o tym, czy mamy do czynienia z profesjonalistami, czy z tymi, którzy dopiero do tego miejsca próbują się dostać.

Znajdujemy się jednak w czasach społecznej izolacji wywołanej pandemią. Nie powinniśmy absolutnie przerywać w tym czasie nauki języka. Przechodzenie od lekcji tradycyjnych do lekcji wirtualnych powinno się odbywać płynnie i to właśnie w tym miejscu dowiadujemy się , czy mamy zajęcia z  nowoczesny lektorem, który potrafi przestawić swoje zajęcia w tryb online.

Każdy lektor w Ogólnopolskiej Grupie Językowej Lingua Nova to nowoczesny lektor

Działamy na rynku językowych usług szkoleniowych już ponad 30 lat i wypracowaliśmy przez ten czas bardzo szczelne i precyzyjne standardy zatrudniania lektora. W naszej szkole kluczowa jest współpraca, zatem każdy nowy lektor musi być w stanie realizować nasz program i system nauczania opracowywany i modyfikowany na bieżąco przez naszych metodyków.

Dział metodyczny wciąż usprawnia sposób nauczania, sprawdza nowe narzędzia technologiczne, dostosowuje do ich wymogów program i rekomenduje je lektorom. Od wielu lat prowadzimy Akademię Lektora i Tłumacza, gdzie szkolimy i przekazujemy wiedzę między innymi o nowych rozwiązaniach technologicznych i innowacyjnych metodach nauczania.

Działania te pozwoliły nas się odnaleźć w tej trudnej sytuacji pandemii, która dotknęła cały świat. Żyjemy obecnie w świecie wirtualnych lekcji językowych (piszemy oczywiście o naszej branży). Opracowywaliśmy tego typu rozwiązania od lat i dzięki temu nasi Klienci mogą płynnie przejść z zajęć tradycyjnych do lekcji wirtualnych. Niewątpliwie jest to optymalne rozwiązanie w tych czasach.

Nowa sytuacja wymaga nowych rozwiązań i sprzętu

Współczesne realia mogą napawać niepokojem. Są też weryfikacją i testem, jak sprawdzają się poszczególne rozwiązania. Czy mają jeszcze raję bytu? Świat się zmienia i to, w jakim kierunku będzie zmierzał, jest wielką niewiadomą. Wydaje nam się, że wiele zależy od nas i możemy ten czas wykorzystać na to, aby kreatywnie podejść do wyzwań, które pojawiają się w naszych sektorach. W naszym wypadku przesunęliśmy akcenty i skupiamy się obecnie na lekcjach wirtualnych, aby nasi obecni i przyszli Klienci mieli pełne możliwości korzystania z oferty lekcji językowych. Nasi lektorzy nas w tym cały czas wspierają, za co im serdecznie dziękujemy. Zatem odpowiadając na pytanie tytułowe – gdzie jest ten nowoczesny lektor? Oczywiście w Ogólnopolskiej Grupie Językowej Lingua Nova, ale również wszędzie tam, gdzie głowy są otwarte i przygotowane na nowe technologie. Zapraszamy do współpracy z nami. Mamy mnóstwo ciekawych opcji szkoleniowych online – w tym przez ZOOM, Clickmeeting, Skype i wiele innych. Gwarantujemy, że będzie Państwa uczył zawsze jakiś nowoczesny lektor.

Skontaktuj się z nami!

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum