Wirtualne lekcje językowe – nowy standard, czy chwilowa moda?

16 grudnia 2019
wirtualne lekcje językowe
5/5 - (38 votes)

Wirtualne lekcje językowe – jak nowe technologie zmieniają branżę szkoleń językowych?

 

Żyjemy w dobie spektakularnego rozwoju nowych technologii i okresu pandemicznego. Ludzka kreatywność jeszcze nigdy chyba nie miała takich narzędzi do tworzenia i wymyślania. Drukujemy części kręgosłupa i bazy księżycowe. Sztuczna inteligencja pojawia się już w większości aspektów naszego życia. Miasta stają się „smart”.

Przenikają się rzeczywistości wirtualna, rozszerzona i ta tzw. „zwykła”. Zarejestrowanych aplikacji na smartfony i inne urządzenia mobilne, a także niemobilne, są już miliony. Blockchain, Internet rzeczy, kryptowaluty i wiele innych nowoczesnych rozwiązań, to już standard w naszym życiu. Branża językowa nie pozostaje w tej materii w tyle. Pojawia się mnóstwo interesujących rozwiązań, a jednym z nich są wirtualne lekcje językowe.

Wirtualne lekcje językowe – czym to się „je”?

Urządzeniami, których używamy na co dzień oraz internetem. Dotarliśmy jako ludzkość do czasów, w których możemy uczyć się języków siedząc na wygodnej kanapie i mając jednocześnie kontakt z lektorem oraz innymi słuchaczami w naszej grupie.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy odbywać zajęcia grupowe, na żywo z każdego miejsca na świecie o każdej porze dnia i nocy. Cieszyliśmy się niegdyś, kiedy pojawił się komunikator Skype, który świetnie sprawdza się w zajęciach indywidualnych.

Obecnie mamy tyle możliwości, dedykowanych aplikacji webinarowych, że aż trudno zdecydować się, którą z nich wybrać. Jedyne czego potrzebujemy, to komputera, smartfona, lub tableta i możemy uczyć się języka wraz z osobami oddalonymi od nas o tysiące kilometrów.

Jak się wirtualne lekcje językowe odbywają?

 

Jako Lingua Nova mamy przyjemność korzystać z niezwykle intuicyjnej aplikacji ClickMeeting, Microsoft Teams czy Zoom. Po uruchomieniu kursu językowego i ustaleniu grafiku, lektor, który pełni także rolę moderatora w trakcie zajęć, przesyła Słuchaczom link do odbywającej się na żywo lekcji.

Użytkownik nie musi instalować żadnego oprogramowania, klika tylko w przesłany przez lektora odnośnik i automatycznie dołącza do zajęć. Lekcje są odwzorowaniem szkoleń tradycyjnych z całą ich specyfiką. Jedyna różnica polega na braku fizycznej obecności członków grupy. Lektor prowadzi zajęcia, moderuje dyskusję, udziela głosu Słuchaczom, prezentuje materiały szkoleniowe, filmy, przesyła ćwiczenia i pilnuje czasu.

Dla kogo są wirtualne lekcje językowe?

Oczywiście dla wszystkich. Natomiast najbardziej skorzystają na tej opcji osoby, które często się przemieszczają i mają „nieregularne” kalendarze. Wirtualne szkolenia językowe umożliwiają osobom będącym np. w Kambodży spotykać się na zajęciach z osobami znajdującymi się np. w Polsce, Ghanie, czy Australii. Granice i przestrzeń, które nas ograniczają w świecie fizycznym, znikają w świecie wirtualnym. Musimy tylko mieć dostęp do sieci i uwzględnić różnice czasowe.
Oprócz osób mobilnych, wirtualne lekcje językowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób z osobowością introwertyczną, lub takich, które po prostu nie czują się komfortowo w grupach. Zajęcia tego typu pozwalają im korzystać ze wszystkich dobrodziejstw zajęć grupowych, nie narażając ich na dyskomfort, wynikający z fizycznej obecności innych osób.

Co zyskujemy, a co tracimy?

Tracimy na pewno możliwość żywej interakcji, obserwowania „mowy gestów”, czy w ogóle tzw. „mowy ciała”. Na pewno głos lektora i innych członków grupy może być nieco zniekształcony. Zdarzają się (szczęśliwie już bardzo rzadko) także niezaplanowane problemy z siecią.

Natomiast zyskujemy naprawdę wiele. Przede wszystkim czas – nie musimy tracić cennych minut na dojazd na zajęcia. Tyczy się to zarówno lektora, jak i Słuchaczy. Zyskujemy również komfort wyboru przestrzeni. Są osoby, które lubią się uczyć na leżąco, inne preferują zajęcia w ogrodzie, a jeszcze inne w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu, bez żadnych bodźców zewnętrznych. Opcji jest mnóstwo i wirtualne lekcje językowe umożliwiają skorzystanie z większości z nich. Warto uczyć się w jak największym komforcie, gdyż wówczas lepiej przyswajamy dany język.

Wirtualne lekcje językowe Quo Vadis?

Pozwolimy sobie na hipotezę, że rozwój tej formy nauki języków będzie w ciągłym procesie ewolucyjnym. Opisaliśmy jak najbardziej standardowe i powszechne rodzaje zajęć. Jednak ciągle obserwujemy, jak wirtualne lekcje językowe się zmieniają pod wpływem coraz to nowszych technologii.

Dlatego mamy wrażenie, iż niebawem wirtualne lekcje językowe będą odbywać się całkowicie w wirtualnej rzeczywistości. Wiemy, że takie rozwiązania działają i wciąż testowane są nowe. Jednak jeszcze dzisiaj, jako Ogólnopolska Szkoła Językowa Lingua Nova, zostaniemy jeszcze przy powyżej opisanym rozwiązaniu i to je będziemy Państwu proponować. W tzw. międzyczasie natomiast nadal będziemy się rozwijać i w przyszłości z przyjemnością zaprezentujemy nowe pomysły. Gdyż wiemy, że wirtualne lekcje językowe na pewno z rynku nie znikną.

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum