Jak powinna wyglądać skuteczna nauka języka?

25 marca 2020
nauka języka
5/5 - (42 votes)

Współczesna nauka języka – połączenie klasyki z nowoczesnością.

Być może słyszeli kiedyś Państwo powiedzenie, że „klasyka się zawsze sprawdza”. Podobnie jest i w tym wypadku. Nauka języka jest najskuteczniejsza, gdy podejdziemy do niej konwencjonalnie i klasycznie. Nie oznacza to oczywiście, że mamy mieć klapki na oczach i uczyć się jak w szkole podstawowej. Chodzi nam tu bardziej o tradycyjny rytm, lezący u podstawy procesu podnoszenia swoich kompetencji językowych, który jednak wspomagany jest różnymi innowacyjnymi udogodnieniami.

Konserwatywnie nie zawsze oznacza „źle”.

Przyznamy się, że jako Ogólnopolska Grupa Językowa jesteśmy  konserwatywni. Funkcjonujemy na rynku szkoleń językowych od 1991 roku i mieliśmy przyjemność uczyć zarówno firmy, jak i osoby prywatne, ale też różnego rodzaju instytucje naukowe.

Obsługiwaliśmy i wciąż obsługujemy podmioty w zasadzie ze wszystkich możliwych sektorów. Nauka języka nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Stąd też może nasze „konserwatywne” zacięcie. Bierze się ono z długoletniego doświadczenia, nie zaś z zamknięcia na innowacje i nowości.

Wręcz przeciwnie – uwielbiamy wszelki nowinki, zwłaszcza technologiczne i z dużym entuzjazmem implementujemy je w naszych kursach językowych. Jedyne, co z tymi nowinkami robimy, to sprawdzamy je na wszelkie możliwe sposoby, przed „oficjalnym” użyciem. Nigdy nie eksperymentujemy na naszych Klientach i  zawsze dostarczamy przetestowane wzdłuż i wszerz rozwiązania.

Konserwatywna nauka języka w Ogólnopolskiej Grupie Językowej Lingua Nova? Nie do końca.

Tak – jesteśmy konserwatywni, ale pod jednym, głównym względem. Nauka języka nigdy nie będzie skuteczna bez podręcznika . Wiemy, wiemy – wszyscy teraz myślą, że nauka z podręcznikiem przypomina klasyczne lekcje w szkole.

Nauka języka w Lingua Nova zawsze opiera się na podręczniku, ale dzisiejsze podręczniki w niczym nie przypominają tych koszmarnych i nudnych książek, których niektórzy z nas doświadczyli. Podręczniki, którymi posługujemy się w Lingua Nova, opracowali najlepsi metodycy na świecie, a korzystanie z nich to fantastyczna zabawa i przygoda.

Na pewno odpowiedni dobór podręcznika to jeden z głównych elementów efektywnego kursu językowego. Nauka języka to nie tylko dobrze zaprojektowany program kursu, czy podręcznik . Aby lekcja była ciekawa oraz skuteczna oprócz podręcznika i dobrze dobranego programu ,potrzebujemy zaangażowanego i profesjonalnego lektora. Dlatego zatrudniamy takich lektorów, którzy gwarantują efektywność, skuteczność, ale także potrafią poprowadzić lekcje języka połączone z zabawą.

Skuteczna nauka języka wymaga charyzmatycznego nauczyciela.

W naszym wewnętrznym żargonie nazywamy to predyspozycjami osobowościowymi. Lektorzy, z którymi współpracujemy, oprócz odpowiedniego, udokumentowanego wykształcenia oraz doświadczenia, muszą mieć to tzw. „coś”. Pragniemy, aby nasi Klienci byli obsługiwani przez najlepszych.

Toteż charyzma, urok oraz interesująca osobowość, są u naszej kadry dydaktycznej warunkami koniecznymi do prowadzenia kursów języków obcych. Nikt się nie lubi na zajęciach nudzić więc w trosce o naszych Partnerów biznesowych i o samych siebie, współpracujemy z najlepszymi. Dobry lektor posługuje się oczywiście podręcznikiem, ale wprowadza na zajęciach różnego rodzaju  dodatkowe elementy, uatrakcyjniające lekcje i angażujące uczestników.

Nauka języka z dobrym prowadzącym to czysta przyjemność.

Nauka języka obcych w czasach nowych technologii.

W tym miejscy będziemy nieco mniej konserwatywni. Żyjemy w świecie błyskawicznego przyśpieszenia technologicznego. Niektórzy obawiają się, że tak szybki rozwój doprowadzi do tzw. „technologicznej osobliwości” (ang. singularity), kiedy to sztuczna inteligencja przejmie władzę nad światem i unicestwi ludzkość.

Nie chcemy wchodzić w takie apokaliptyczne wizje i wolimy skupić się na tu i teraz. A tu i teraz mamy dostęp do wielu ciekawych propozycji, które staramy się na bieżąco wdrażać do naszych zajęć. Metodycy z Lingua Nova na bieżąco śledzą trendy edukacyjne i nowe możliwości pojawiające się w naszej branży.

Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość –AI ( Artifical Inteligence), rozwój komunikatorów, bogata gama aplikacji wspomagających naukę, to to co staramy się wykorzystywać do prowadzenia zajęć. Nasi lektorzy na bieżąco uczestniczą w opracowanej, przez dział metodyczny: Akademii Lektora i Tłumacza, gdzie mogą zapoznać się  z tym, co współczesny sektor szkoleń oferuje.

 

A co z formą zajęć? Czy nauka języka może realizować się skutecznie w świecie wirtualnym?

Znowu będziemy konserwatywni. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że najskuteczniejsza nauka języka obcego odbywa się na tzw. zajęciach tradycyjnych. Czyli takich, w których spotykamy się z lektorem na żywo, w tej samej przestrzeni. Niezależnie, czy są to lekcje grupowe, czy też indywidualne. Taka forma poznawania języka powinna być pierwszym wyborem.

Wiemy, co mówimy – jesteśmy na rynku już prawie 3 dekady. Natomiast, gdy świat doświadcza trudności – mówimy oczywiście o zagrożeniu pandemicznym, wówczas dobrą alternatywą będzie przesunięcie zajęć do świata wirtualnego. Nauka języka przez Internet jest wprawdzie mniej skuteczna, ale cóż – musimy dalej się jakoś rozwijać.

Tu również mamy zajęcia z lektorem, możemy dołączyć do grupy, lub uczyć się indywidualnie. Mechanizm jest ten sam – korzystamy z podręcznika, lektor urozmaica nam zajęcia dodatkowymi materiałami i pracujemy też w domu. Zaznaczymy tu, że oprócz zajęć wirtualnych, możemy również uczyć się w trybie blended learning i poprzez jednak najmniej skuteczną formę zajęć, jaką jest e-learning.

Podsumowując – jak uczyć, aby nauka języka była skuteczna?

Należy łączyć ze sobą poniższe elementy:

  1. elementy konserwatyzmu – wypracowane przez lata modele (np. praca z podręcznikiem) , które się naprawdę sprawdzają,
  2. z otwartą głową oraz z odwagą – nie bójmy się innowacji, wprowadzajmy je w życie i do naszych systemów edukacyjnych.
  3. Fantastycznych i charyzmatycznych lektorów z doświadczeniem i barwną osobowością.
  4. Dodamy do tego zdrowy rozsądek – bawmy się nowymi technologiami i rozwiązaniami, które oferują, jak również nowymi metodami, testując je i sprawdzając.
  5. Dbajmy o klienta – to jest zawsze na pierwszym miejscu w Ogólnopolskiej Grupie Językowej Lingua Nova

To  nasza recepta na to, aby nauka języka była skuteczna, ale również ciekawa i niezapomniana.

Zapraszamy serdecznie do współpracy z nami, 22 584 – 10 – 10 lub, mail : kursy@linguanova.com.pl

Niezmienna nauka języka od 1991 roku -Poznaj Języki! Zrozum Ludzi!. Bo sukces zaczyna się od komunikacji!

 

 

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum