SZYBKA NAUKA JĘZYKA OBCEGO – PORADNIK DLA SŁUCHACZA

1 lutego 2020
5/5 - (40 votes)

Jak uczyć się języka obcego?

Dobra wiadomość jest taka, iż szybka nauka języka obcego – angielskiego, francuskiego, niemieckiego jest jak najbardziej możliwa. Zła natomiast, iż, aby szybko opanować język, trzeba włożyć w naukę serce, czas i pieniądze. Na sukces trzeba po prostu zapracować, a droga na skróty w tym wypadku nie istnieje.

Niestety nie da się nauczyć języka i wyeliminować własnego wkładu pracy w domu. Szybka nauka języka obcego wymaga od każdego z nas ogromnej dyscypliny i systematyczności. Nawet nauka języka tzw. “całkowite zanurzenie” w  kraju pochodzenia np. “Angielski w Anglii” wymaga dużej pracy własnej.

Istnieje wiele przypadków ludzi, którzy mieszkając w obcym kraju, mieli trudności z najprostszym wręcz słownictwem i zwrotami. W trakcie pobytu przebywali po prostu w środowisku emigrantów mówiących tym samym językiem i dlatego nie mieli zwyczajnie żadnej motywacji i chęci do nauki.

Jak zatem zacząć przygodę z solidną nauką?

Na pewno przygody nie możemy zaczynać od poszukiwania metod typu “cud – miód”. Należy zapomnieć o reklamach, w których znajdziemy takie slogany jak  “5 x razy szybciej”, “język w 2 tygodnie”, czy nauka przez “telepatię”. Taka nauka to czysta mistyfikacja i mydlenie oczu – w życiu nie ma prostych metod i drogi na skróty. Sukces osiąga się ciężką pracą, wytrwałością i realizacją wyznaczonych sobie celów.

Szybka nauka języka obcego – jak to zrobić?

Szybka nauka języka obcego jest możliwa, ale jeśli podejdziemy do niej w sposób racjonalny i przemyślany. Dlatego Słuchaczu zanim zaczniesz na poważnie zgłębiać tajniki języka obcego:

 • Przede wszystkim wyznacz sobie precyzyjnie cel nauki.
 • Upewnij się, że program, który realizujesz jest zbieżny z Twoim celem nauki tzn: jeśli uczysz się języka, bo wyjeżdżasz akurat na wakacje lub zagranicę. to nie musisz opanować słownictwa biznesowego. Ucz się tylko zwrotów i wyrażeń, które Ci się przydadzą w codziennym funkcjonowaniu.
 • Wyznacz swój cel krótkoterminowy – np: dziś nauczę się X słówek z takiego i takiego obszaru.
 • Wyznacz swój cel długoterminowy – np. do końca przyszłego tygodnia opanuję 3 formy czasowników nieregularnych.
 • Pamiętaj, aby zawsze precyzyjnie wyznaczyć swój moment zakończenia nauki – tzw. “deadline” – i już znasz  jedno dodatkowe słówko po angielsku ;).
 • Bądź realistyczny – nie wyznaczaj celów ogólnikowych – np. ‘ zrobić postęp w języku’.

Wyznaczyliśmy cele i osiągnęliśmy połowiczny sukces – co dalej?

 • Stwórz listę swoich priorytetów. Umieść je w widocznym miejscu tak, abyś ciągle je widział.
 • Ucz się codziennie. Ideał to 30 – 60 min.  Pamiętaj, że nauka języka obcego, to nabywanie krok po kroku (step by step jak mówią Anglicy) umiejętności – i już znasz następne słówko po angielsku ;). Można porównać ten proces do gry na muzycznym instrumencie, jazdy na nartach czy gry w tenisa. Musisz ćwiczyć i powtarzać – im więcej i częściej, tym lepiej!
 • Zwróć uwagę jak uczysz się najlepiej (poprzez słuchanie, czytanie, pisanie). Jeśli masz kłopoty ze zdiagnozowaniem swojej znajomości języka, zwróć się do Lingua Nova – pomożemy  sprawdzić Twoje predyspozycje językowe i udzielimy porady.
 • Modyfikuj swoje cele, jeśli okażą się zbyt trudne lub zbyt łatwe.
 • Systematycznie wykreślaj z listy już osiągnięte cele.
 • Wyznacz etap nauki po którym się nagradzasz i kup sobie prezent! (np. książka do czytania po angielsku z serii – English Reader!).

CAŁY CZAS PODTRZYMUJ SWOJĄ MOTYWACJĘ DO UCZENIA SIĘ.

 • Stale pamiętaj o celu swojej nauki – zapisz go jako swoje motto i umieść w miejscu widocznym! To doskonale motywuje!
 • Postaraj uczyć się z kimś, kto jest na takim samym poziomie jak Ty – rywalizacja motywuje! To również dużo przyjemniejsze!
 • Nie opuszczaj zajęć. Zaległości powodują, że inni Cię wyprzedzają a to jest demotywujące!
 • Powtarzaj jak najczęściej przerobiony materiał!
 • Odrzuć pokusę wybierania zbyt trudnych rzeczy – lepiej i przyjemniej pracować z materiałem łatwiejszym!
 • Czytaj jak najwięcej! – lektury z serii English Readers to nieoceniony materiał w robieniu szybkich postępów. Lektor doradzi Ci właściwy poziom i tytuł.
 • Wykorzystuj to, czego się nauczyłeś. Próbuj jak najczęściej wchodzić na strony internetowe po angielsku. CZYTAJ!!!  Próbuj brać udział w forach dyskusyjnych.
 • Zachowuj wszystkie materiały dodatkowe rozdawane przez lektora, rób notatki, wracaj do nich. W ten sposób utrwalasz przerobiony materiał.

WYSTARCZY! Szybka nauka języka obcego – TO NAPRAWDĘ MOŻLIWE!

Ucz się języka każdego dnia 

Pamiętaj, aby siadać do nauki języka codziennie i шаг за шагом (shag za shagom/ krok po kroku) jak mówią Rosjanie – no i znamy następne słowo, tylko że teraz po rosyjsku ;).

Podsumowując słuchaczu: Im więcej czasu poświęcisz na naukę, tym lepiej! W czasach coraz większego pędu i problemów – zatrzymaj się! Wyasygnuj chociaż 10 minut, a efekty nauki przerosną twoje najśmielsze oczekiwania, a metody typu “cud – miód” odejdą w zapomnienie.

Zapraszamy do kontaktu z nami, telefon: 22 584 – 10 – 10 lub, e-mail: kursy@linguanova.com.pl

 

Poznaj Języki! Zrozum Ludzi! Bo sukces zaczyna się od komunikacji!

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum