Nauka słówek dla wzrokowców – szybkie opanowanie słownictwa

4 lutego 2020
nauka słówek dla wzrokowców
5/5 - (43 votes)

Nauka słówek dla wzrokowców

Ludzie nie wymyślili jeszcze uniwersalnego sposobu na szybkie opanowanie słownictwa. Każdy z nas stosuje inne techniki pamięciowe i skojarzeniowe w zależności od tego jak pracują nasze zmysły. Dlatego też ze względu na style uczenia się wyróżniamy trzy podstawowe grupy osób, wśród których nauka słówek odbywa się nieco inaczej. Jak powinna wyglądać nauka słówek dla wzrokowców?

Wzrokowcy – odbiór i nauka 

Wzrokowcy – odbiór i nauka odbywa się poprzez widzenie. Często zapamiętają naszą twarz, ale nie zapamiętają naszego imiona. Wzrokowiec ma bujną wyobraźnię, zdolność do myślenia obrazowego, wrodzoną zdolność do czytania diagramów, a także map, schematów i tabel.

Słuchowcy

Niewątpliwie słuchowcy– uczący się przez słuchanie. Mają dobrze rozwiniętą inteligencję muzyczną, momentami mają  jednak duże problemy z ortografią czy pisaniem. Prawdopodobnie nauka słówek i ich zapamiętywanie może tutaj z powodzeniem odbywać się poprzez ciche powtarzanie.

Kinestetycy

Kinestetyk musi wszystkiego dotknąć, spróbować, ciągle rusza się, wierci. Jego dłonie cały czas pracują  bawiąc się przedmiotami które akurat ma pod ręką. Często gestykuluje w trakcie mówienia, używa zwrotów „chwyciłem, że…”, „czuję, że….”, „ruszyłem głową i zrobiłem….”.Kinestetyk najlepiej przyswaja wiedzę, której „dotknął” w praktyce, którą poczuł w jakiś sposób całym swoim ciałem.

 

Jaką jesteś osobą – zbadaj o swój styl uczenia

Nauka słówek może być bardzo przyjemna. W tym artykule postaramy się pokazać kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na szybkie zapamiętywanie słówek dla wzrokowców:

 • Napisz słówka na małych kolorowych karteczkach typu „ fiszki” i przyklej je w domu w różnych miejscach ( nad łóżkiem, biurkiem, na lodówce ). Będziesz wówczas zmuszony często na nie patrzeć i je powtarzać.
 • Reasumując rób uporządkowane listy słów używając kolorowych mazaków, długopisów, bądź kredek.
 • Segreguj słowa zgodnie z kategorią – np. fruit – apples, bananas, grapes, pears, plums, czy też health – I’ve got  – a cold, a sore throat, a headache
 • Przedstawiaj informację w jasny i uporządkowany sposób – będąc wzrokowcem powinieneś lubić schematy, diagramy, czy wykresy.

 

Nauka słówek dla wzrokowców – mapy myśli 

Techniki mapy myśli (mind – map) , która  ma zwiększać efektywność pracy i zapamiętywania oraz aktywować intuicję dzięki wykorzystaniu synergicznej współpracy obu półkul mózgowych. Metoda powstała dzięki  dwóm brytyjskim naukowcom: Tony’ego i Barry’ego Buzana Z pewnością jest to szczególny rodzaj notowania pobudzający  jak już pisaliśmy obie półkule ludzkiego mózgu. Dlatego pamiętaj, że lewa półkula (‘analityczna’) odpowiedzialna jest za logikę, analizę, a także słowa i liczby. Podczas gdy prawa półkula (‘kreatywna’) odpowiada za wyobraźnię, marzenia, rytm, postrzeganie przestrzeni, rozpoznawanie kolorów, jak również obraz całości. Niewątpliwie umożliwia to podniesienie efektywności pracy naszego mózgu, a proces nauki i zapamiętywania czyni prostszym, szybszym i przyjemniejszym. Dlatego też sposób ten sprzyja myśleniu twórczemu, wielokierunkowemu, a nie nudnemu i odtwórczemu.

Nauka słówek – najważniejsze hasła 

Co więcej w centralnej części mapy należy umieścić kolorowy rysunek. Od niego powinny odchodzić grube linie z najważniejszymi hasłami. Z tych linii mogą odchodzić kolejne, cieńsze, z mniej ważnymi informacjami, a od nich jeszcze następne. Godne uwagi jest to, że mapy myśli nie mają żadnych ograniczeń pod względem wielkości sporządzanych notatek, jak również ilości rozgałęzień.

Bezsprzecznie mind mapy powinny, według zaleceń autorów tej metody, przyjmować promienistą strukturę, co odzwierciedla naturalną budowę naszego mózgu, a także sposób myślenia opierający się na skojarzeniach. Wnioskując, możesz w łatwy sposób powiększać utworzone przez siebie mapy myśli rozszerzając zasób słów i zwrotów.

Tony Buzan udziela następujących rad tworzenia Map Myśli:

 1. Na środku kartki narysuj związany z tematem obrazek składający się z minimum czterech kolorów.
 2. Używaj obrazów i symboli na całej mapie.
 3. Najważniejsze słowa powinny być najsilniej oznaczone.
 4. Na jednej linii może się znajdować tylko jedno słowo lub rysunek.
 5. Linie powinny być takiej długości jak słowa.
 6. Używaj różnych wielkości i stylów liter.
 7. Używaj wielu różnych kolorów.
 8. Daj się ponieść swojej wyobraźni – twórz mapy nawet najbardziej abstrakcyjne czy absurdalne.
 9. Wykreuj swój własny styl tworzenia Map Myśli.
 10. Umieszczaj na Mapie Myśli nie tylko same fakty, ale także problemy, skojarzenia itp.

Skontaktuj się z nami:  22 584 – 10 – 10 lub, e-mail: kursy@linguanova.com.pl

Poznaj Języki! Zrozum Ludzi! Bo sukces zaczyna się od komunikacji!

 

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum