Zwyczaje wielkanocne w różnych krajach

14 kwietnia 2022
zwyczaje wielkanocne
5/5 - (15 votes)

Zwyczaje wielkanocne związane ze Świętami Wielkiej Nocy różnią się sposobem obchodzenia w poszczególnych częściach świata. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie dotyczące tego w jaki sposób obchodzimy ten czas w różnych miejscach.

Zwyczaje wielkanocne to pisanki

W Polsce ze Świętami Wielkiej Nocy kojarzy się kilka zwyczajów. Pierwszy z nich to duże, rodzinne porządki, w których biorą udział wszyscy domownicy. Kolejny z nich, czyli wspólne malowanie jajek. Najwięcej radości z tej tradycji mają najmłodsi. W dzisiejszych czasach do takich zabiegów używa się farb i barwników, natomiast nasze babcie, w celu uzyskania danego koloru, gotowały jajka, na przykład w cebuli. Piękne i kolorowe pisanki powstają z: włóczki, piór, bibuły, cekinów, itp. Istnieje dowolność i nic nas nie ogranicza. Jedynie wyobraźnia.

Atak małych czarownic – zwyczaje wielkanocne Finlandii

W Niedzielę Palmową i Wielką Sobotę w Finlandii Wschodniej oraz Zachodniej, dzieci przebierają się za czarownice i pukają do drzwi sąsiadów. Wszystko po to, żeby z uśmiechem życzyć zdrowego oraz szczęśliwego roku. Mieszkańcy za taki gest chętnie obdarowują dzieciaki słodkościami. W niektórych regionach Wschodniej Finlandii istnieje też zwyczaj dotyczący rozpalania ogniska. Zgodnie z tą tradycją zadaniem ogniska jest odpędzenie złych mocy oraz czarownic latających na miotłach pomiędzy Wielkim Piątkiem, a Niedzielą Wielkanocną.

 

Jajeczna uczta na 1000 kęsów

W południowej Francji, w mieście Haux, w Poniedziałek Wielkanocny, na głównym placu miasta serwowany jest gigantyczny omlet. Warto podkreślić, iż jest on zrobiony z ponad 4500 jaj. W degustacji zazwyczaj bierze udział około 1000 osób. Tradycja ta sięga czasów Napoleona. Wtedy to armia, która podróżowała przez południe Francji, zatrzymała się w małym miasteczku. Właśnie tam poczęstowano ich omletami. Świąteczny zwyczaj znany jest przede wszystkim w Langwedocji oraz Pirenejach. Każda rodzina zamieszkująca ten region, tego dnia szykuje świąteczny rarytas, korzystając z największej patelni, jaką dysponuje.

Latające patelnie w Grecji

W greckim Korfu istnieją bardzo oryginale zwyczaje wielkanocne. W tym regionie Wielkanoc obchodzona jest z dużym hukiem. W Wielką Sobotę ludzie zrzucają z okien garnki, patelnie oraz niepotrzebne naczynia, rozbijając je na ulicy. Wszystko po to, by pozbyć się nieużywanych przedmiotów i oczyścić panującą atmosferę. Zrzucanie doniczek symbolizuje natomiast przywitanie wiosny oraz nowe uprawy.

Stolica świąt chrześcijańskich

Obchody świąteczne w Watykanie są bardzo uroczyste. Rozpoczynają się w Wielki Czwartek od uroczystości mszy Krzyża Świętego, w Bazylice św. Piotra. Następnie w Wielki Piątek Papież upamiętnia Via Crucis (Drogę Krzyżową) w Koloseum. Podczas Drogi Krzyżowej, wszystkie czytania stacji tłumaczone są na kilkanaście języków. Podczas całej mszy niebo oświetlają płonące pochodnie. Zwieńczeniem tych obchodów jest uroczysta msza wielkanocna na Placu św. Piotra. Po niej o godzinie 12 następuje błogosławieństwo Urbi et Orbi.

 

Wybuchowy wózek we Florencji

Mieszkańcy Florencji świętują ten czas w dość specyficzny sposób, z dużym rozmachem. Posiadają oni bowiem 350-letnią wielkanocną tradycję, która nosi nazwę Scoppio del Carro, co oznacza “eksplozja wózka”. Wózek ten ma aż 9 metrów długości i jest ciągnięty przez kilka białych wołów.

Około godziny 11, podczas odprawiania przez biskupa Mszy Świętej zostaje zapalona „Colombina”, rakieta w kształcie gołębia (symbolizująca Ducha Świętego), biegnąca wzdłuż kabla przymocowanego do Brindellone. Właśnie wtedy rozpoczyna się spektakularny pokaz sztucznych ogni, który ma zapewnić dobre zbiory.

Wielkanocne thrillery w Norwegii

W Norwegii tradycją z okazji Świąt Wielkanocnych stało się wspólne czytanie thrillerów. Tradycja znana jako Paaskekrimmen. Polega ona na tym, że podczas świąt Norwegowie bardzo chętnie zostają w domach i korzystają z dłuższej przerwy, czytając o zbrodniach i zagadkach kryminalnych. Wszystko zapoczątkowali dwaj, młodzi, norwescy autorzy, którzy (Nordahl Grieg, Nils Lie), którzy napisali chwytliwą powieść kryminalną i zareklamowali ją w prasie, w niedzielę przed Wielkanocą.

wielkanocne thrillery

Hiszpańskie zwyczaje wielkanocne – taniec kościotrupów

W Hiszpanii tradycje te są dość mroczne. W Wielki Czwartek, w katalońskim mieście Verges (Girona), odbywa się tam tradycyjny taniec śmierci „dansa de la mort”. Wszyscy mieszkańcy ubierają się w kostiumy szkieletów i przechodzą ulicami. Procesja kończy się Makabrycznym tańcem, który rozpoczyna się o północy i trwa do rana. Taniec ten ma nawiązywać do „czarnej śmierci” z XIV wieku. Wtedy właśnie dżuma pochłonęła aż 30-60% ludności Europy. Dlatego też taniec ten ma nawiązywać do nieuchronności śmierci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum