Pierwszy dzień wiosny na świecie

21 marca 2022
dzień wiosny
5/5 - (13 votes)

21 marca to początek astronomicznej wiosny. W różnych miejscach obchodzona jest ona inaczej. W Polsce ten dzień kojarzy się z symbolicznym topieniem Marzanny. A jak wygląda to na świecie?

Wiosna w Meksyku

Z kolei Meksykanie świętują pierwszy dzień wiosny gromadząc się wokół prekolumbijskich zabytków, czyli piramid i ruin świątyń. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ starożytni mieszkańcy wybierali swoje bóstwa kierując się astronomiczną wiedzą.

Warto podkreślić, iż do dziś lokalizacje te uznawane są za wyjątkowe miejsca mocy, jako źródła dobrej energii. Szacuje się, że między 19 a 21 marca, przybywa do Meksyku prawie milion osób po tak zwany „przypływ mocy”.

Wiosna w Kraju Kwitnących Wiśni

W Japonii istnieje kilkusetletnia tradycja powitania wiosny, czyli Hanami. Święto to znane jest również jako Festiwal Kwitnących Wiśni. Celebracja ulotnego piękna natury. Zazwyczaj kwitnienie wiśni rozpoczyna się w drugiej połowie marca i kończy na początku kwietnia. Właśnie wtedy Japończycy gromadzą się pod drzewami, gdzie wspólnie spożywają posiłki, piją, śpiewają oraz podziwiają piękno kwiatów.

Hiszpańskie święto ognia

W Walencji tego dnia odbywa się oficjalne zakończenie zimy i nadejście wiosny. Obchodom tym towarzyszą pokazy fajerwerków oraz ogniska, które rozświetlają całe miasto. Widowisko to zostało zapoczątkowane w XVI wieku. W dniach między 15 a 19 marca, cała Walencja opanowana jest przez Święto Ognia.

Las Fallas urzeka mnóstwem wielkich kukieł, które osiągają rozmiary do 6 metrów. Znajdują się wśród nich również te tradycyjne, wykonane z kartonu, drewna i wosku. W tych dniach w mieście widać bardzo dużo rzeźb. Każdego dnia podczas celebracji, o godzinie 14.00, słychać głośny huk petard na placu del Ayuntamento. W ten sposób obwieszczane jest wydarzenie zwane la Mascleta, czyli popularny wystrzał.

 

Dzień ciszy na Bali

Wiosenne przesilenie na Bali wiąże się również z początkiem Nowego Roku. Świętuje się je dwa razy, ponieważ z przyczyn ekonomiczno-politycznych mieszkańcy musieli przyswoić sobie kalendarz gregoriański. Zgodnie z tradycją początek roku przypadający na wiosenne przesilenie zwany jest Dniem Ciszy. Z dniem tym związana jest uroczystość Melasti, czyli rytuał oczyszczenia.

Wygląda to w ten sposób, że mieszkańcy wyspy gromadzą się nad brzegiem oceanu, po czym po zakończeniu kolorowej ceremonii zanurzają się w wodzie. Z kolei następnego dnia obchodzona jest ceremonia egzorcyzmów, czyli Tawur Kesanga.

Wtedy to wszyscy spotykają się przy głównym, miejskim rozstaju dróg. Co więcej Balijczycy wierzą, że podczas Dnia Ciszy ich wyspę odwiedzają złe duchy. Wtedy to właśnie wszyscy zostają w domach, oddając się medytacji oraz autorefleksji. Nyepi to niezwykłe, kulturowe doznania.

Cimburijada, czyli Festiwal jajecznicy

Festiwal ten jest obchodzony pierwszego dnia wiosny w bośniackim mieście Zenica. Podczas festiwalu, o świcie, mieszkańcy gromadzą się na brzegach rzeki Bosna. Właśnie wtedy zostaje przyrządzona jajecznica. Wszyscy dzielą się wtedy posiłkami z bliskimi oraz znajomymi, pijąc i słuchając muzyki. Celebrują w ten sposób pierwszy dzień wiosny.

Holi w Indiach

Święto Holi, znane jest także jako Festiwal Kolorów. Zwiastuje ono koniec zimy oraz zapowiada nadejście sezonu wiosennego, czyli czasu obfitości. Obchodzone jest zazwyczaj dzień po marcowej pełni księżyca, w miesiącu phalguna. Ważny akcent, który poprzedza obchody Holi, to ognisko, które symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem. Wtedy to właśnie zgromadzeni śpiewają i tańczą wokół płomieni. Obchodzą je z radością aż trzy razy, oczekując pierwszego dnia wiosny.

White House Easter Egg Roll

White House Easter Egg Roll – jest obchodzony w USA, w Poniedziałek Wielkanocny. Zobacz nasz artykuł.Tego dnia dzieci spotykają się w Waszyngtonie, by na trawniku Białego Domu, turlać jajko za pomocą drewnianej łyżki.

Festiwal Wody Songkran

Songkran, czyli Festiwal Wody, oznacza “astrologiczne przejście” i jest obchodzony w ramach tajskiego Nowego Roku. Świętowanie polega na wizycie w buddyjskiej świątyni, odwiedzaniu starszych osób, jak również oblewaniu się wodą. Ponad to w tym okresie zarówno mieszkańcy, jak i turyści, wychodzą na ulicę. W obchodach tych biorą udział dzieci i starsi. Wszyscy cieszą się, bawią i tańczą w rytm muzyki.

Floriade w Australii

Floriade, czyli egzotyczna kompozycja kwiatowa, stała się stałym punktem dorocznych obchodów wiosny w Australii. Co roku, setki mieszkańców, sąsiednich Sydney i Brisbane, przyjeżdżają, by podziwiać miliony kwitnących kwiatów. Jest to bez wątpienia festiwal dźwięku, kolorów i ogrodnictwa. Niezwykły widok zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

 

 

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum