Nauka języka angielskiego i zarządzanie własnym czasem

8 kwietnia 2020
nauka języka angielskiego
5/5 - (26 votes)

Nauka języka angielskiego w czasie kwarantanny. Jak zrobić to najlepiej?

 

Przed okresem narodowej kwarantanny większość z nas spędzała codziennie pewien czas (minimum pół godziny a niektórzy pewnie dobrych parę godzin) na dojeżdżanie do szkoły, uczelni, pracy. Czy czujecie, że zyskaliście wtedy dodatkowy czas? Może dzięki niemu lepiej i więcej spaliście?

A może więcej gotowaliście dla siebie i bliskich zamiast szybkiego jedzenia na mieście? Może odnaleźliście stare książki do przeczytania? A może to też  nauka języka angielskiego,  na stałe zagościła w Waszym życiu? Jeżeli jeszcze nie czujecie, że zyskaliście ten dodatkowy czas, a obawiacie się, że może go straciliście, mamy dla Was kilka wskazówek.

Mogą one pomóc  robić to, co chcecie, w sposób zaplanowany i kontrolowany. Myślę, że jeżeli z nich skorzystacie, to po pewnym czasie poczujecie, że jest czas na wykonanie swoich obowiązków oraz czas dla siebie. Będziecie zadowoleni, że udaje Wam się ze wszystkim zdążyć.

Nauka języka angielskiego wymaga planowania i determinacji. Zatem  otwórzmy nasz kalendarz.

Kalendarze były i są nam  potrzebne, żeby zapisywać spotkania ze znajomymi, rodziną, w pracy, na uczelni, w szkole, wizyty w urzędach, u lekarza, ważne wydarzenia.  Czy zapisujecie w nich wydarzenia, które wcześniej były na drugim planie, a teraz są głównymi częściami planu dnia?

Proponuję, aby nadal z nich korzystać (jeżeli wcześniej z nich nie korzystaliście to zacznijcie właśnie teraz). Myślimy, że warto zapisywać w nich zadania, które są do wykonania – takim zadaniem może właśnie być nauka języka angielskiego online. Słowo zapisane bardziej wiąże nas niż sama myśl.

Nawet jeżeli zapiszemy je tylko dla siebie. Co robić, aby nie pogubić się w swoich zapiskach? Sposobów jest całkiem sporo. Możemy podzielić zadania na kategorie i później zapisywać je różnymi kolorami lub zapisywać je po angielsku. Poszerzy to oczywiście znajomość tego języka.

 Te kategorie to:

 1. zajęcia stałe – to obowiązkowe elementy Państwa dnia, np.: praca, obowiązki domowe;
 2. zadania najważniejsze – to co ma dla nas największe znaczenie, np.: esej, referat „na jutro”, ważny projekt, bądź też właśnie nauka języka angielskiego;
 3. zadania ważne – to zadania, które w sytuacji awaryjnej możemy przełożyć na inny termin, zdarzenia zmienne, np.: prace z dłuższym terminem, porządek w szafie z ubraniami,;
 4. sprawy przyjemne – to coś, co naprawdę warto zaplanować i pilnować, żeby mieć czas na miłe rzeczy dla siebie, np.: rozmowa z przyjaciółmi, obejrzenie filmu (może właśnie w oryginale, w języku angielskim), przeczytanie książki, przygotowanie i zjedzenie pysznego deseru, domowe spa;
 5. sprawy, które dotyczą też innych – możecie powierzyć komuś pewne zadania bądź współpracować z innymi. Przykładowo zaplanować spotkanie w sprawie projektu, który przygotowujecie z innymi, czy poprosić domowników, aby pomogli Wam coś zrobić. Pamiętajmy, że są to zadania, co do których sami nie podejmujemy decyzji, tylko robimy to w porozumieniu z innymi;
 6. sprawy niepotrzebne – to zadania, o których po chwili refleksji, myślimy jako o zjadaczach czasu, np.: oglądanie telewizji, całonocna gra, scrollowanie social mediów co 5 minut; postarajcie się je wyeliminować;

Ruch

Last but not least -> sport – codzienny ruch i gimnastyka są naprawdę ważne i warto zaplanować czas na nie w swoim planie dnia. Wiecie, że jeżeli regularnie robimy coś przez 3 tygodnie, to staje się to nawykiem? Postarajcie się, aby ćwiczenia fizyczne zostały już na stałe Waszym przyzwyczajeniem! Możecie w tym czasie słuchać brytyjskich tekstów, podcastów, lub powtarzać słówka. Nauka języka angielskiego stanie się przez to o wiele bardziej skuteczna, a dotleniony mózg lepiej przyswoi wiedzę.

Spokój

Nie planujmy dnia „na sztywno”, zadanie po zadaniu, bez chwili na oddech. Po każdym większym działaniu pamiętajmy o chwili wyciszenia. Nasz mózg najlepiej pracuje i odpoczywa w ciszy. Pamiętajmy, aby zaplanować takie spokojne chwile codziennie.

Tak jak i inne plany, tak i nauka języka angielskiego potrzebuje zegarka.

Zegarek? Serio? Teraz, kiedy możemy wstawać później i nigdzie się nie spieszyć? Tak, teraz. Dzięki niemu plan, który spiszecie w kalendarzu będziecie mogli w pełni zrealizować. Nauka języka angielskiego ustawiona na godzinę 12.00 także stanie się naszym zdrowym nawykiem.

Reguła 2 minut

Czujecie, że nawarstwiają się krótkie sprawy i czynności do wykonania? Takie z pozoru błahe rzeczy potrafią być jak uporczywy dzwonek z tyłu głowy? Jest na nie całkiem prosty sposób. Jeżeli macie do wykonania czynność, której wykonanie zajmuje mniej niż 2 minuty, zróbmy ją od razu. Zaoszczędzimy sobie później czas na wracanie do tych spraw i będziemy mieli wolną od takich drobiazgów głowę.

Smakowita Metoda „POMODORO”

 

Pomodoro <- pomidor <- kuchenny czasomierz

Jak korzystać z techniki „pomodoro”?

 1. Wybierz zadanie do wykonania (ale pamiętaj, że nie to króciutkie na 2 minuty). Bierz zadania z listy z kalendarza, zaczynaj od zadań najważniejszych.
 2. Ustaw czasomierz/minutnik na 25 minut – właśnie tyle trwa jedno „pomodoro”. To czas na zrealizowanie zadania w całości lub w części. Np. nauka języka angielskiego za pomocą zadań gramatycznych.
 3. Pracuj nad wykonaniem zadania do czasu, aż zadzwoni czasomierz. Nie przerywaj sobie i nie pozwól, żeby ktoś inny Ci przerwał. To tylko 25 minut. Czasomierz powinien być tak ustawiony, żebyś widział, ile czasu pozostało do końca „pomodoro”.
 4. Po upływie 25 minut oznacz zadanie jako wykonane. W przypadku dłuższego zadania, wymagającego kilku „pomodoro”, cieszysz się, że już część masz za sobą.

Przerwa podczas Pomodoro

 1. Po upływie jednego „pomodoro” robisz sobie obowiązkową przerwę na 5 minut. Jest to kluczowy fragment tej techniki. Najlepiej w tym czasie przeciągnąć się, przejść się po pokoju, popatrzeć przez okno.
 2. Po czterech „pomodoro” zrób sobie dłuższą przerwę (20-30 minut). Wykorzystaj ją np.: na zjedzenie drugiego śniadania, chwilę ćwiczeń, sprawdzenie poczty, aktualności.

Kilka zasad w technice „pomodoro”:

 1. „pomodoro” jest niepodzielne – jeżeli zaczniesz nad czymś pracować, to przerwę zrobisz sobie dopiero po 25 minutach;
 2. jeżeli zadanie wymaga więcej niż pięciu „pomodoro” to podziel je na mniejsze części;
 3. jeżeli zadanie zajmie Ci mniej niż jedno „pomodoro” to dorzuć do niego kolejne krótkie zadanie, tak żeby wypełnić całe „pomodoro”;
 4. każde kolejne „pomodoro” pójdzie Ci lepiej :).

Samodzielna nauka języka angielskiego metodą pomodoro jest niezwykle skuteczna. Dlaczego?

Podział pracy na krótsze odcinki czasowe ma kilka zalet.

Po pierwsze, pozwoli Ci na pracę w skupieniu. Łatwiej będzie Ci się skoncentrować i zająć czymś, jeśli wiesz, że będziesz uczyć się przez określony czas. Świadomość tego upływającego czasu zwiększa też Twoją wydajność. Chcesz skończyć zadanie przed przerwą (w głowie włącza się lampka „nie dam rady!?”).

Po drugie, ułatwia zmotywowanie się do samej pracy, nauki i jej rozpoczęcie. Szczególnie pomocne jest to, kiedy zadanie jest na tyle duże, że przeraża Cię sama myśl o nim i o czasie, który przy nim spędzisz. Dzięki „pomodoro” możesz usiąść do niego i pomyśleć, że to tylko 25 minut, więc jednak dasz radę, a potem z każdym „pomodoro” będziesz mieć już mniej do wykonania.

Trzecim ważnym aspektem są same przerwy. Pozwolą Ci one na odświeżenie umysłu i chwilowe oderwanie się od tematu. Dzięki temu nie męczysz się za bardzo i nauka języka angielskiego działa szybciej niż bez przerw.

 

Nauka języka angielskiego będzie skuteczniejsza z “Pomodoro czasomierzem”.

Internetowy czasomierz, przygotowany specjalnie do stosowania tej metody znajdziecie pod tym linkiem. Możecie dodać tam swoje konkretne zadania do wykonania i ustawić je w kolejności, w jakiej chcecie je wykonywać.

W obecnej sytuacji, która pewnie jeszcze potrwa, warto skorzystać z powyższych technik i dobrze wykorzystać dodatkowy czas. Wtedy praca czy nauka języka angielskiego będzie znacznie bardziej efektywna i nie będziemy mieli poczucia zmarnowanego czasu.

Poznaj Języki! Zrozum Ludzi!. Bo sukces zaczyna się od komunikacji!

Nauka języka  angielskiego tel 22 584 – 10 – 10 lub, mail : kursy@linguanova.com.pl lub :

 

  Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych więcej >>


  Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Lingua Nova Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Wspólnej 41, p. II, 00-519 Warszawa (dalej jako „Lingua Nova”).


  Z administratorem danych można kontaktować się poprzez adres email: iodo@linguanova.com.pl, telefonicznie pod numerem: +48 (22) 584-10-14 lub pisemnie na adres siedziby Lingua Nova Sp. z o. o.


  Podane w formularzu dane osobowe przetwarzane będą w celu niezbędnym do obsługi zapytania zawartego w formularzu i zgodnie z treścią udzielonych Administratorowi zgód. Podstawą prawną przetwarzania jest zgoda osoby, której dane dotyczą, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit a oraz art. 9 ust. 2 lit. a RODO. W związku z obsługą zapytania dostęp do Pani/Pana danych osobowych będą mieli pracownicy Administratora oraz podmioty współpracujące w zakresie realizacji Pani/Pana zapytania.


  Okres przechowywania Pani/Pana danych osobowych zależy od celu ich przetwarzania i wynosi:


  - w związku z obsługą zapytania – przez okres niezbędny do realizacji odpowiedzi,


  - w związku z marketingiem bezpośrednim - do czasu zgłoszenia Pani/Pana sprzeciwu lub wycofania stosownej zgody,


  - w związku z realizacją obowiązków prawnych - do czasu wygaśnięcia obowiązku ustalonego odrębnymi przepisami;


  Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowana, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu co do danych osobowych, których podanie jest dobrowolne, prawo do cofnięcia zgody na ich przetwarzanie w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych wymaga jego złożenia w formie pisemnej lub elektronicznej na adres mailowy: iodo@linguanova.com.pl


  Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych narusza przepisy RODO.

  << mniej

   

  W Lingua Nova prowadzimy zajęcia zarówno stacjonarnie jak i  online przy wykorzystaniu najnowszych i popularnych narzędzi takich jak: Skype, Zoom, Clickmeeting czy też Microsoft Teams. Szkolenia językowe realizujemy w atrakcyjnych pakietach zajęć. z serii Lingua Optima. Dostępne pakiety to: Optima 10, Optima 16, Optima 30,Optima 60, Optima 90 lub Optima 120 godzin lekcyjnych do wykorzystania z lektorem polskim lub natywnym. Częstotliwość, godziny, czy też narzędzie do nauki dopasowywane są  na podstawie analizy potrzeb językowych oraz poziomu słuchaczy. Zajęcia organizowane są  dla osób indywidualnych jak i małych kameralnych grup


  Szukaj

  Najnowsze

  Archiwum