Nauka słówek dla wzrokowców – szybkie opanowanie słownictwa

4 lutego 2020
nauka słówek dla wzrokowców
5/5 - (43 votes)

Nauka słówek dla wzrokowców

Ludzie nie wymyślili jeszcze uniwersalnego sposobu na szybkie opanowanie słownictwa. Każdy z nas stosuje inne techniki pamięciowe i skojarzeniowe w zależności od tego jak pracują nasze zmysły. Dlatego też ze względu na style uczenia się wyróżniamy trzy podstawowe grupy osób, wśród których nauka słówek odbywa się nieco inaczej. Jak powinna wyglądać nauka słówek dla wzrokowców?

Wzrokowcy – odbiór i nauka 

Wzrokowcy – odbiór i nauka odbywa się poprzez widzenie. Często zapamiętają naszą twarz, ale nie zapamiętają naszego imiona. Wzrokowiec ma bujną wyobraźnię, zdolność do myślenia obrazowego, wrodzoną zdolność do czytania diagramów, a także map, schematów i tabel.

Niewątpliwie słuchowcy– uczący się przez słuchanie. Mają dobrze rozwiniętą inteligencję muzyczną, momentami mają  jednak duże problemy z ortografią czy pisaniem. Prawdopodobnie nauka słówek i ich zapamiętywanie może tutaj z powodzeniem odbywać się poprzez ciche powtarzanie. Z kolei kinestetycy
–  do procesu przyswajania wiedzy niezbędna jest im aktywność ruchowa.

 

Jaką jesteś osobą – zbadaj o swój styl uczenia

Nauka słówek może być bardzo przyjemna. W tym artykule postaramy się pokazać kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na szybkie zapamiętywanie słówek dla wzrokowców:

  • Napisz słówka na małych kolorowych karteczkach typu „ fiszki” i przyklej je w domu w różnych miejscach ( nad łóżkiem, biurkiem, na lodówce ). Będziesz wówczas zmuszony często na nie patrzeć i je powtarzać.
  • Reasumując rób uporządkowane listy słów używając kolorowych mazaków, długopisów, bądź kredek.
  • Segreguj słowa zgodnie z kategorią – np. fruit – apples, bananas, grapes, pears, plums, czy też health – I’ve got  – a cold, a sore throat, a headache
  • Przedstawiaj informację w jasny i uporządkowany sposób – będąc wzrokowcem powinieneś lubić schematy, diagramy, czy wykresy.

 

Nauka słówek dla wzrokowców – mapy myśli 

Techniki mapy myśli (mind – map). Z pewnością jest to szczególny rodzaj notowania pobudzający obie półkule ludzkiego mózgu. Dlatego pamiętaj, że lewa półkula (‘analityczna’) odpowiedzialna jest za logikę, analizę, a także słowa i liczby. Podczas gdy prawa półkula (‘kreatywna’) odpowiada za wyobraźnię, marzenia, rytm, postrzeganie przestrzeni, rozpoznawanie kolorów, jak również obraz całości. Niewątpliwie umożliwia to podniesienie efektywności pracy naszego mózgu, a proces nauki i zapamiętywania czyni prostszym, szybszym i przyjemniejszym. Dlatego też sposób ten sprzyja myśleniu twórczemu, wielokierunkowemu, a nie nudnemu i odtwórczemu.

Nauka słówek – najważniejsze hasła 

Co więcej w centralnej części mapy należy umieścić kolorowy rysunek. Od niego powinny odchodzić grube linie z najważniejszymi hasłami. Z tych linii mogą odchodzić kolejne, cieńsze, z mniej ważnymi informacjami, a od nich jeszcze następne. Godne uwagi jest to, że mapy myśli nie mają żadnych ograniczeń pod względem wielkości sporządzanych notatek, jak również ilości rozgałęzień.

Bezsprzecznie mind mapy powinny, według zaleceń autorów tej metody, przyjmować promienistą strukturę, co odzwierciedla naturalną budowę naszego mózgu, a także sposób myślenia opierający się na skojarzeniach. Wnioskując, możesz w łatwy sposób powiększać utworzone przez siebie mapy myśli rozszerzając zasób słów i zwrotów.

 

 

Skontaktuj się z nami:  22 584 – 10 – 10 lub, e-mail: kursy@linguanova.com.pl

Poznaj Języki! Zrozum Ludzi! Bo sukces zaczyna się od komunikacji!