Jak wygląda nauka języka z lektorem natywnym?

29 stycznia 2020
Nauka języka z lektorem natywnym
5/5 - (30 votes)

Czy nauka języka z lektorem natywnym jest zawsze dobrym wyborem?

Odpowiemy od razu, że nie. Rozumiemy natomiast, że kiedy chcemy rozpocząć przygodę z np.: hiszpańskim, to nauka języka z lektorem natywnym wydaje nam się naturalnym rozwiązaniem. Może nam się wydawać, iż dzięki tzw. „native speaker” przyswoimy język szybciej, poznamy mowę codzienną i lepiej się z językiem osłuchamy. Często zdarza się także, że lektor natywny wprowadzi nas w zawiłości danej kultury, dla której język, którego się uczymy, jest językiem ojczystym. Niekiedy tak faktycznie jest.

Mamy również możliwość poznania specyfiki danego regionu i – kuchni oraz zwrotów, nazwijmy je – „nie podręcznikowych”. Nie możemy jednak też zapominać, że „native speaker” na pewnych etapach nauki może spowodować więcej szkody, niż pożytku. Zabrzmiało groźnie? Może nie jest groźnie, ale nauka z takim nauczycielem potrafi być na tych etapach mniej efektywna i droższa od nauki z lektorem polskim.

Nauka języka i CEFR – odnajdźmy się na skali

 

Zajmujemy się nauką języków obcych od kilku dekad. Tak długa obecność na rynku usług szkoleniowych wymaga od nas znajomości różnych systemów oceniania i klasyfikowania kompetencji językowych. Popularnym, a także najbardziej uznanym, systemem jest stosowana przez Lingua Nova Skala Rady Europy CEFR (ang. Common European Framework of Reference).

Nienaruszalną zasadą naszej pracy jest przeprowadzenie językowego audytu przed rozpoczęciem zajęć. Niezależnie, czy jest to nauka języka z lektorem natywnym, czy też z lektorem polskim. Taki poziomujący audyt językowy pozwala nam na określenie stopnia zaawansowania językowego naszych Słuchaczy.

Kompleksowy audyt językowy 

Toteż najczęściej przeprowadzamy tzw. kompleksowy audyt językowy, składający się z części pisemnej i ustnej. Wyniki obu testów pozwalają nam na przypisanie Uczestników szkoleń do odpowiednich grup, dobranie lektora i dokładne sprofilowanie kursu. Niezwykle ważne jest, aby członkowie grupy znajdowali się na tym samym poziomie językowym. Nasze doświadczenie pokazuje, że nauka języka z lektorem natywnym powinna rozpocząć się najwcześniej od poziomu B2 właśnie wg skali CEFR.

 

Nauka języka z lektorem natywnym na pierwszych poziomach skali CEFR

Wyobraźmy sobie, że życie przerzuciło nas np. do amazońskiej dżungli i jedynym dostępnym lektorem jest native speaker ze Szkocji. Czy wówczas skazani jesteśmy na mowę gestów i nie mamy możliwości nauczenia się danego języka? Oczywiście nie. Nauka języka z lektorem natywnym na poziomach podstawowych trwa po prostu dłużej i niesie ze sobą również więcej wyzwań. Toteż, jeżeli native speaker jest naszą jedyną dostępną opcją, wówczas najlepiej z niej skorzystać i mocno się do nauki przykładać. Rekomendujemy jednak, aby spotkanie z językiem na pierwszych poziomach realizować z lektorem, który biegle posługuje się naszym językiem ojczystym.

Wirtualne lekcje językowe 

Zatem, jeżeli w amazońskiej dżungli mamy dostęp do sieci, warto wówczas rozważyć wirtualne lekcje językowe, lub zajęcia na platformie e-learningowej. Natomiast, jeżeli takiej opcji nie mamy, to pozostaje nam konsekwentna i wymagająca praca. Oczywiście, jeżeli potraktujemy to jako przygodę, to wówczas nauka języka z lektorem natywnym na początkowych poziomach może także sprawić dużo satysfakcji.

 

Jak natomiast wygląda nauka języka z lektorem natywnym od poziomu B2?

 

W tym momencie zaczynamy wchodzić w przyjemniejsze obszary, gdyż nauka języka z lektorem natywnym jest po prostu strasznie fajna. Nie musimy już się przedzierać przez pierwsze etapy. To jest za nami. Pozostaje nam teraz szlifowanie języka, konwersacje i wzbogacanie słownictwa. Jeżeli trafi nam się „ciekawy” native speaker, to wówczas do standardowych zajęć dochodzi przydatna wiedza na temat kultury i zwyczajów ojczystego kraju lektora.

Nauka języka z lektorem natywnym umożliwia nam zanurzenie się w języku, co spowoduje, że będziemy się nim posługiwać biegle i z przyjemnością. Podróżowanie stanie się łatwiejsze, zwiększą się nasze kompetencje w sferze zawodowej i zyskamy możliwość swobodnej komunikacji z ludźmi na całym świecie. Te oczywistości mogą się wydać banalne, natomiast, gdy doświadczymy ich na własnej skórze, to wówczas naprawdę je docenimy. Będziemy sobie bardzo wdzięczni za powziętą przez nas decyzję o nauce języka obcego.

Podsumowując

Nauka języka z lektorem natywnym powinna rozpocząć się w momencie, w którym czujemy się na siłach, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie nam daje. Do tego momentu rekomendujemy naukę z lektorem polskim, który skutecznie wprowadzi nas w arkana danego języka. Ogólnopolska Grupa Językowa Lingua Nova realizuje szkolenia językowe na wszystkich poziomach, zarówno z lektorami polskimi, jak i natywnymi od roku 1991. Jesteśmy w stanie dokładnie określić stopień zaawansowania znajomości języka i zaproponować Państwu odpowiedniego lektora.

Potrzeby i predyspozycje językowe

Językowy audyt poziomujący daje nam pełen obraz potrzeb i predyspozycji językowych Słuchaczy, nad którymi pracujemy podczas zajęć. Uczymy tradycyjnie, ale także wykorzystujemy nowe technologie. Dlatego też możliwa jest nauka języka z native speakerem, bądź lektorem polskim, za pomocą dedykowanych, nowoczesnych narzędzi w postaci tzw. „wirtualnych lekcji”. Amazońska dżungla, Antypody, czy Arktyka nie stoją już nam na przeszkodzie, by rozpocząć, bądź kontynuować przygodę z językiem.
Zapraszamy do współpracy! Wspólnie znajdziemy optymalną formę poznawania języka obcego.

Zapraszamy do kontaktu z nami, telefon: 22 584 – 10 – 10 lub, e-mail : kursy@linguanova.com.pl

 

Poznaj Języki! Zrozum Ludzi! Bo sukces zaczyna się od komunikacji!

 


Szukaj

Najnowsze

Archiwum