Nauka języka obcego w czasach epidemii

30 maja 2020
Nauka języka obcego
5/5 - (30 votes)

Nauka języka obcego w czasach epidemii wygląda trzeba przyznać trochę inaczej – ale podstawy są te same. Język obcy to przecież komunikacja i choć ta w większej skali niż dotychczas przeniosła się do internetu to podstawy nauki wyglądają tak samo.

Ba widzimy nawet, że przejście naszych lektorów w Lingua Nova na pracę z komunikatorami typu Zoom, Microsoft Teams, Skype, Clickmeeting czy innymi odbyło się płynnie. Na pewno duża liczba lekcji będzie dalej prowadzona w tej formie , ale część osób  zaczyna wracać już do zajęć tradycyjnych.

Wszystkim zależy nam na bezpośrednim kontakcie z żywym człowiekiem i choć w tej chwili technologia umożliwia nam pracę czy naukę zdalną to jednak kontakt z drugim żywym człowiekiem to raczej to na czym większości z nas zależy.

Naukę języka obcego z wykorzystaniem technologii internetowych możemy tak naprawdę podzielić na dwie zasadnicze części:

Pierwsza to nauka z żywym lektorem przy wspomaganiu się  programami takimi jak: Zoom, Microsoft Teams, Skype, Clickmeeting, Google Hangouts czy inne.

Druga to samodzielna nauka z zakupionym programem do nauki  tzw e- learning, czy też Newsacademic.

Nauka języka obcego z żywym lektorem online

Do tej pory elastyczność takich zajęć, nieszablonowe godziny lekcji i globalna dostępność sprawiały, że osoby, których praca wiązała się np: z częstym wyjazdami, miały możliwość nauki języka w tej formie. W czasie izolacji większość zaczęła wykorzystywać te metody. Nauka języka online z lektorem na żywo to prawie 100% przeniesienie lekcji tradycyjnych do Internetu.

Jedyna różnica jest taka, że nie spotykamy się fizycznie. Wszelkie materiały, filmy video, prezentacje i inne pomoce są dostępne i możemy z nich swobodnie korzystać. Strefa szkoleń online w Ogólnopolskiej Grupie Językowej Lingua Nova to wyjątkowo przyjazne miejsce do nauki języków.

W Lingua Nova proponujemy Państwu także  indywidualny kurs językowy online w pakietach 10, 16, 30, 60, 90 i 120 godzinnych. Ponadto realizujemy zajęcia przygotowawcze do egzaminów FCE, CAE i wielu innych. Dostępne są także kursy Business English online.

Każdy pakiet lekcji ma w zanadrzu atrakcyjny dodatek, a cena za godzinę lekcyjną maleje wraz ze zwiększonym zaangażowaniem słuchacza.

Przed rozpoczęciem zajęć bezpłatnie badamy stopień zaawansowania językowego, zwany inaczej audytem językowym, który pokazuje nam, na jakim poziome jesteśmy w skali CEFR.

Po audycie dobieramy odpowiedniego lektora i rozpoczynamy zajęcia. Po zakończonym kursie otrzymują Państwo certyfikat ukończenia kursu.

Niewątpliwymi zaletami tej formy nauki języka obcego są:

 • możliwość nauki w czasie izolacji społecznej;
 • kontynuacja nauki języka z lektorem, którego dobrze znamy i lubimy;
 • kontakt z drugim człowiekiem i zagospodarowanie wolnego czasu;
 • większa elastyczność w dopasowywaniu zajęć;
 • oszczędność czasu – nie tracimy go na dochodzenie do sali czy dojazd, choć i tak standardem do tej pory było – że to lektor dojeżdżał na nasze zajęcia;
 • możliwość nagrywania i odtwarzania lekcji, należy tu jednak pamiętać, że powinniśmy poprosić lektora o udostępnienie  jego profilu;
 • możliwość prowadzenia lekcji nie tylko w zaciszu domowym, pracy lecz również w podróżach służbowych

Wadami takiej metody są:

 • problemy techniczne takie jak np: wolne łącze, problemy z kamerą czy słuchawkami;
 • świadomość nagrywania na kamerę może budzić u wielu osób nieuzasadniony niepokój i stres;
 • trudności w budowaniu przyjacielskich relacji z lektorem;
 • negatywny wpływ lekcji na nasz narząd wzroku;

Nauka języka obcego – jak dostosować sprzęt

Nauka języka obcego samodzielna

Polega na zakupieniu dostępu do platformy i wykonywaniu ćwiczeń  samodzielnie. Lingua Nova rekomenduje na przykład platformę e- learningową Multikurs    czy też Newsacademic – dwutygodnik do samodzielnej nauki.

Niewątpliwymi zaletami tej formy nauki języka obcego są:

 • niski koszt zakupu – ceny zaczynające się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie;
 • elastyczność nauki – uczymy się gdzie i kiedy chcemy;
 • różnorodność form nauki , które możemy dobrać indywidualnie do swoich preferencji;

Wadami takiej metody są:

 • ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Żadna forma do samodzielnej nauki nie zastąpi pracy z lektorem. Edukacja w takiej formie może wiązać się z poczuciem osamotnienia;
 • posiadanie zbyt wolnego łącza lub przerwy w dostawie Internetu mogą prowadzić do ograniczenia nauki;
 • słaba motywacja do nauki. Niektórzy kursanci/studenci mają dużym problem z samodzielnym przygotowaniem się czy samodyscypliną;

Nauka języka obcego, a tzw self motivation ( z ang własna motywacja)

Poznaj Języki! Zrozum Ludzi!. Bo sukces zaczyna się od komunikacji!

Nauka języka obcego 22 584 – 10 – 10 lub, mail : kursy@linguanova.com.pl. Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godz 9-17.

Poznaj Języki! Zrozum Ludzi!. Bo sukces zaczyna się od komunikacji!